Правилник за подготовка и провеждане на учебната 2018/2019
ОБУЧЕНИЕ
ПРАВИЛНИК ЗА ПОДГОТОВКА И ПРОВЕЖДАНЕ НА УЧЕБНАТА 2020/2021 ГОДИНА
(утвърден от АС от 24.09.2020 г.)
ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ
1. Разпределението на студентите по групи и изработването на графиците се извършва само и единствено от експертите в Учебните отдели на Факултетите.
1.1. Броят на студентите в групите за обучение на български език и в групите за обучение на английски език за предклиничните, теоретико-диагностичните дисциплини и за клиничните дисциплини трябва да е до 10 студенти в група.
1.2. Ако след прехвърляне (или презаписване) на български и чуждестранни студенти, обучаващи се на английски език, броят на студентите се увеличава на повече от 10 в група, се създават допълнителни групи, съобразно възможностите на графика и решение на Факултетния съвет.
1.3. При създаването на допълнителни групи графиците за учебните занятия се коригират своевременно от експертите в Учебните отдели на Деканатите.
1.4. Всички графици на учебните занятия се координират от Учебен отдел на Ректората на МУ- София.
1.5. Не се разрешава прехвърляне на студенти от една група в друга група след началото на учебната година.
1.6. Не се разрешава обединяване на две или повече групи и едновременно провеждане на учебни занятия.
2. Броят на лекционните потоци се определя само с решение на Факултетен съвет.
СПЕЦИАЛНА ЧАСТ
1. МЕДИЦИНСКИ ФАКУЛТЕТ
1.1. МЕДИЦИНА
1.1.1. Обучението на български език се провежда както следва: за студентите от І до ІІІ курс – лекциите се водят в един лекционен поток, от ІV до VІ курс – лекциите се водят в три / четири лекционни потока; упражненията се провеждат в между 20 до 32 групи в зависимост от броя на студентите и съгласно решение на Факултетния съвет на Медицински факултет.
1.1.2. Обучението на български език за студентите от ІV-ти до VІ-ти курс се провежда по циклична (модулна) система, с полагане на изпит след приключване на цялостен цикъл по учебния план и постоянно – в течение на учебната година.
1.1.3. Обучението на английски език за студенти от І до ІІІ курс се провежда в два лекционни потока на курс, от ІV до VІ курс – лекциите се водят в три лекционни потока, упражненията се провеждат в между 20 до 43 групи в зависимост от броя на студентите и съгласно решение на Факултетния съвет на МФ.
1.1.4. Обучението на английски език за студентите от ІV-ти до VІ-ти курс се провежда по циклична система, с полагане на изпит след приключване на цялостен цикъл по учебния план и постоянно – в течение на учебната година.
1.1.5. Всеки семестър /цикъл завършва със заверка в съответния Учебен отдел.
1.2 ВТОРА МАГИСТЪРСКА СТЕПЕН ПО МЕДИЦИНА може да се придобие след придобита първа магистърска степен по Дентална медицина или Фармация. Обучението за втората магистърска степен по Медицина е срещу заплащане, в редовна форма с продължителност на обучението шест години по учебния план за специалност Медицина. (Учебен план за Втора магистърска степен по медицина след придобита първа по дентална медицина).
2. ФАКУЛТЕТ ПО ДЕНТАЛНА МЕДИЦИНА
2.1 ДЕНТАЛНА МЕДИЦИНА
2.1.1. Обучението на български език се извършва, като лекциите на студентите по дентална медицина се водят в един лекционен поток, а упражненията в 16 групи.
2.1.2. Обучението на студентите от Факултета по дентална медицина на английски език се извършва в един лекционен поток, а упражненията – в до 12 групи, с не повече от 12 студенти в група, съгласно решение на ФС на ФДМ.
2.1.3. Упражненията и лекциите са задължителни. При отсъствия от упражнения се процедира съгласно Раздел VІІІ. Отсъствия от лекции по уважителни причини се удостоверяват с документ.
2.2 ВТОРА МАГИСТЪРСКА СТЕПЕН ПО ДЕНТАЛНА МЕДИЦИНА може да се придобие след придобита първа магистърска степен по Медицина или Фармация. Обучението за втора магистърска степен по дентална медицина е срещу заплащане, в редовна форма с продължителност на обучението 6 години по учебния план за специалност Дентална медицина.
3. ФАРМАЦЕВТИЧЕН ФАКУЛТЕТ
3.1. ФАРМАЦИЯ
3.1.1. Обучението на български език се извършва, като лекциите на студентите по фармация се провеждат в един лекционен поток, а упражненията от I-ви до V-ти курс се провеждат в до 16 групи от не повече от 12 студенти в група.
3.1.2. Допълнително профилиращо обучение по време на обучението по промишлена фармация и клинична фармация се извършва от 6-ти до 9-ти семестър по 2 групи, като класирането на желаещите студенти се извършва въз основа на успеха от 1-ви до 5-ти семестър.
3.1.3. Обучението на английски език се извършва в 12 групи от не повече от 12 студенти в група.
3.2. ВТОРА МАГИСТЪРСКА СТЕПЕН ПО МЕДИЦИНА ИЛИ ДЕНТАЛНА МЕДИЦИНА може да се придобие след придобита първа магистърска степен по Фармация. Обучението за втората магистърска степен е срещу заплащане, в редовна форма с продължителност на обучението 6 години по учебния план за специалност Медицина и Дентална медицина.
4. ФАКУЛТЕТ ПО ОБЩЕСТВЕНО ЗДРАВЕ
4.1. Във Факултет по обществено здраве се обучават студенти от специалностите: „Медицинска сестра”, „Акушерка”, „Кинезитерапия”, „Лекарски асистент” на ОКС „бакалавър” в редовна форма на обучение; „Обществено здраве и здравен мениджмънт”, „Управление на здравните грижи” на ОКС „бакалавър” в редовна и задочна форма на обучение; „Обществено здраве и здравен мениджмънт”, „Управление на здравните грижи”, „Стратегически мениджмънт на фармацевтичната дейност”, „Трудова медицина и работоспособност”, „Кинезитерапия“ на ОКС „магистър” след „бакалавър“ и втора магистърска степен; „Управление на клинични изпитвания“ на ОКС „магистър” след „магистър” в задочна форма на обучение; „Клинични здравни грижи”, „Медицинска рехабилитация и балнеология” „Медицинска козметика”, „Здравословно и диетично хранене“ на ОКС „магистър”* – редовна форма на обучение (на основание §5 и §32, ал. 2 от Преходните и заключителни разпоредби и чл. 42, ал. 1, т.1 (а), т.2 (б) и ал. 6 от ЗВО и Решения на АС на МУ-София от 01.07.2014г. и от 11.02.2016 г.)
4.2. Обучението на студентите се провежда в един лекционен поток, а упражненията и семинарите в групи до 12 студенти.
4.3. При установено извънредно положение в страната или извънредна епидемична обстановка броят на студентите в група за провеждане на упражненията и учебната практика на специалностите от регулираните професии „медицинска сестра“ „акушерка“, „лекарски асистент” и „кинезитерапия“ на ОКС „бакалавър“, редовна форма да бъдат до 5 студента.
4.4. При установено извънредно положение в страната или извъредна епидемична обстановка лекциите, упражненията и учебната практика на специалностите от регулираните професии — „медицинска сестра”, „акушерка“, „лекарски асистент” и „кинезитерапия“ на ОКС „бакалавър“, редовна форма на обучение, да се провеждат неприсъствено при използване на всички възможности на съвременните интернет платформи за комуникация и обучение.
5. ДЕПАРТАМЕНТ ПО ЕЗИКОВО ОБУЧЕНИЕ И СПОРТ (ДЕОС)
5.1. Подготвителната учебна година за чужденци (на български език и на английски език) се провежда в два семестъра – зимен и летен, в съответствие с Правилника за подготовка и провеждане на подготвителната учебна година по български и английски език за чуждестранни граждани в ДЕОС. Началото на обучението по съответния език започва между 1 октомври и 30 ноември. Лекциите на съответния език се водят в един лекционен поток, а упражненията се водят в съответните административни групи. Обучението е с продължителност не по-малко от 9 месеца.
5.2. Езиково обучение на студентите
5.2.1 Изучаването на български език за чуждестранни студенти за Медицина е в продължение на 2 семестъра, а за Дентална медицина е в продължение на 4 семестъра.
5.2.2 Изучаването на латински език за Медицина, Дентална медицина и Фармация е в продължение на 2 семестъра, а за Медицинския колеж е в рамките на 1 семестър.
5.2.3 Изучаването на чужд език за български студенти от Дентална медицина и Фармация е в продължение на 2 семестъра.
5.3. Спорт
5.3.1. Спорт за специалността „Медицина” – Спорт за специалност „Медицина“ е модулно обучение в рамките на 30 учебни часа в продължение на първи семестър и 30 учебни часа в продължение на втори семестър.
5.3.2. За специалността „Дентална медицина” е модулно обучение в рамките на 30 учебни часа.
5.3.3. За специалността „Фармация” – 60 учебни часа в продължение на първи и втори семестър на І курс.
5.3.4. За студентите от Медицински колеж е в рамките на 150 учебни часа.
5.4. През подготвителната 2020/ 2021 учебна година в Департамента по езиково обучение и спорт по български и английски език се обучават и граждани на държави членки на ЕС и ЕИП.
5.5. Подготвителната учебна година завършва с полагане на комбинирани изпити по английски език или български език , биология и химия / на английски или на български език /, които са еквивалентни на провежданите през лятото конкурсни приемни изпити и са съобразени с публикуваното Учебно ръководство за подготовка на чуждите граждани за съответната учебна година.
5.6. Завършилите успешно подготвителната учебна година получават Свидетелство за завършен езиков и специализиран курс съгласно чл. 19 от Наредбата за държавните изисквания за приемане на студенти във ВУ на Р България.
5.7. След успешно положен изпит на кандидатите, чужди граждани, се издават заповеди за записване в избраната от тях специалност на основание чл. 20 от същата Наредба, след като те представят свидетелството по чл. 19.
6. ФИЛИАЛ “Проф.д-р Иван Митев” – Враца
6.1. Обучението във Филиал „Проф. д-р Иван Митев“ – Враца е по циклична система с теоретични и практически модули. Разпределението на студентите по групи се извъшва от инспектор в Учебен отдел на филиала.
6.2. Лекциите със студентите от специалности „Медицинска сестра“, “Акушерка“, “Лекарски асистент“ и „Трудотерапия“ на ОКС „Бакалавър“ редовна форма на обучение, се водят в един лекционен поток, а упражненията, семинарите и клиничната практика в групи до 12 студенти. При курс от 15 студенти обучението се извършва в една група.
6.3. Когато по време на семестъра студенти от групата прекъснат обучението си, независимо от намалената й численост, групата се запазва.
6.4. Прехвърлянето на студенти от една група в друга група, се извършва с разрешение на Директора.
6.5. Не се разрешава обединяване на две или повече групи и едновременно провеждане на учебни занятия от един преподавател.
7. МЕДИЦИНСКИ КОЛЕЖ „Йорданка Филаретова” – София.
7.1. Обучението в МК „Й.Филаретова” се провежда в редовна форма.
7.2. Броят на потоците за лекционните курсове се определя от Дирекционен съвет на Медицинския колеж съобразно тематичните планове и програми, а броят на групите е в съответствие с броя на студентите по специалности и курсове, при минимален брой 5 студенти в група, с изключение на „масажист с увредено зрение”, където минималният брой студенти в група може да е трима души.
1. Ректорът на Медицински Университет – София ръководи цялостната дейност по организацията на студентското обучение съгласно учебните планове, приети от Факултетните или Директорските съвети, които са утвърдени от Академичния съвет (АС) на МУ-София.
- Графиците за учебните занятия и изпитните сесии се изработват от Учебните одели на факултетите, на Филиал „Проф. д-р Иван Митев”- Враца и на Медицински колеж „Й. Филаретова”- София, съгласувано с отдел „Учебен” при Ректората на МУ-София.
2.1. Графиците за учебните занятия и изпитни сесии на ФДМ, ФФ и ФОЗ задължително се съгласуват с Учебния отдел на МФ по отношение ползване аудиториите на територията на Медико- биологичния комплекс / МБК /.
- Графиците за учебните занятия се обявяват от Учебния отдел на съответния факултет, филиал или колеж 10 дни преди започване на семестъра.
- Готовността и поддръжката на учебните зали за обучение на студентите в Университетските болници е задължение на изпълнителните директори на тези болници.
- Графиците за използване на аудиториите и учебните зали се координират от отдел „Учебен” на Ректората.
- График на учебните занятия и изпитните сесии за учебната 2020/ 2021 година:
6.1. Зимен семестър от 05.10.2020 г. до 22.01.2021 г.
Откриване на учебната година със студентите от първи курс- 05.10.2020 г.
6.1.1. Зимен семестър за студентите от ФОЗ и Филиал – Враца- от 05.10.2020 г. до 15.01.2021 г.
6.1.2. Зимен семестър за студентите от IV –VI к. специалност Медицина –
от 28.09.2020 г. по определен график.
6.1.3. Зимен семестър–обучение на английски език за І-ви курс / Медицина, Дентална медицина и Фармация / от 26.10.2020 г. до 12.02.2021 г.
6.1.4. Зимен семестър за подготвителна учебна година в ДЕОС–между 02.11.2020 г.и 30.11.2020 г.
6.2. Януарска изпитна сесия от 26.01.2021 г. до 26.02.2021 г.
/ за семестриално завършващите V-ти курс на ФФ- удължена до 05.03.2021 г. /
6.2.1. Януарска изпитна сесия за студентите от ФОЗ и Филиал –Враца – от 18.01.2021 г. до 12.02.2021 г.
6.2.2. Януарска изпитна сесия за І-ви курс обучение на английски език: от 15.02.2021 г. до 26.02.2021 г.
6.2.3. Поправителна февруарска сесия:
– за III-ти курс на Медицински Колеж „Й. Филаретова” – София: 01.03.2021 г. -12.03.2021 г.
– за семестриално завършващите V-ти курс на ФФ – 08.03.2021 г. – 19.03.2021 г.
6.2.4. Студентите специалност „Медицина“, „Медицинска сестра“, „Акушерка“ и „Лекарски асистент“ преди встъпването в преддипломен стаж имат право на поправителна сесия за семестриални изпити с продължителност две седмици.
6.2.5. Поправителната сесия за студентите от ІV курс, завършващи семестриално по специалността „Кинезитерапия” е през месец февруари 2021 г.
6.2.6. Поправителната сесия за студентите завършващи трети курс по специалностите „Медицинска сестра”, „Акушерка” и „Лекарски асистент” е от 05.07. 2021 г. до 09.07. 2021 г.
6.3. Летен семестър от 01.03.2021 г. до 11.06.2021 г.
6.3.1. Летен семестър за студентите от ФОЗ и Филиал – Враца от 22.02.2021 г. до 04.06.2021 г.
6.3.2. Летен семестър за студентите от 4 и 5 курс специалност Медицина от 17.03.2021 г. До 10.08.2021 г.
6.3.3. Летен семестър за студентите от 6 курс специалност Медицина от 29.03.2021 г.
6.3.4. Начало на преддипломния стаж за студентите специалност Медицина от 29.03.2021 г.
6.4. Юнска изпитна сесия от 15.06.2021 г. до 16.07.2021 г.
6.4.1. Юнска изпитна сесия за студентите от ФОЗ и Филиал – Враца от 07.06.2021 г. до 02.07.2021 г.
6.4.2. За курсове с 5 и повече изпити по учебен план или с голям брой студентски групи сесията се удължава.
6.5. Изпитните дати се определят от Деканите, а катедрите обезпечават изпитните дати от първия до последния ден на изпитната сесия, независимо от възникналите обективни причини.
6.6. Септемврийска поправителна сесия от 30.08.2021 г. до 17.09.2021 г.
6.6.1. Септемврийска поправителна сесия за студентите от ФОЗ и Филиал – Врацa от 07.09.2021 г. до 24.09.2021 г.
7. График на учебните занятия и изпитните сесии за студентите от Факултета по обществено здраве за учебната 2020/2021 г.
7.1. Редовното обучение по специалностите „Медицинска сестра”, „Акушерка”, „Кинезитерапия”, „Лекарски асистент” на ОКС „бакалавър”, „Обществено здраве и здравен мениджмънт”, „Управление на здравните грижи” на ОКС „бакалавър” „Кинезитерапия“, „Клинични здравни грижи”, „Медицинска рехабилитация и балнеология”,„Медицинска козметика”, „Здравословно и диетично хранене“ на ОКС „магистър”* се осъществява по общия график.
7.2. Задочно обучение по специалностите „Обществено здраве и здравен мениджмънт”, „Управление на клинични изпитвания“ и „Управление на здравните грижи” за ОКС „Бакалавър” и „Магистър” и по специалностите „Стратегически мениджмънт на фармацевтичната дейност”, „Трудова медицина и работоспособност” за ОКС „Магистър”:
7.3. Дистанционна форма на обучение по специалностите: „Обществено здраве и здравен мениджмънт“, „стратегически мениджмънт на фармацевтичната дейност“ и „Трудова медицина и работоспособност“ на ОКС „Магистър“
7.3.1. ЗИМЕН СЕМЕСТЪР 05.10.2020 г. – 15.01.2021 г.
ЯНУАРСКА ИЗПИТНА СЕСИЯ | 18.01.2021 г. | 12.02.2021 г. |
ФЕВРУАРСКА ПОПРАВИТЕНА ИЗПИТНА СЕСИЯ ЗА СТУДЕНТИТЕ ЗАВЪРШВАЩИ СЕМЕСТРИАЛНО | 15.02.2021 г. | 19.02.2021 г. |
7.3.1.2. ЛЕТЕН СЕМЕСТЪР | 22.02.2021 г. | 04.06.2021 г. |
ЮНСКА ИЗПИТНА СЕСИЯ | 07.06.2021 г. | 02.07.2021 г. |
СЕПТЕМВРИЙСКА ПОПРАВИТЕЛНА СЕСИЯ | 07.09.2021 г. | 24.09.2021 г. |
1.На основание чл. 44 а от ЗВО и съгласно Наредба № 21 от 30.09.2004 г. на МОН за всички студенти от МУ-София се въвежда кредитна система за оценяване.
1.1. По предложение на Декана на Факултета (Директора на Филиала или Колежа) със Заповед на Ректора на МУ-София, са утвърдени специализирани комисии, които извършват признаване на кредити и периоди на обучение, придобити в друго висше училище или по учебен план на друга специалност, както и признаване на кредити по сходни дисциплини от други специалности.
1.2 Решенията на специализираните комисии за всеки конкретен случай се изпращат от Учебния отдел на съответния Факултет до всички Катедри, които ще участват в обучението на студентите, за сведение и изпълнение.
2. От І-ви до ІІІ-ти курс, студентите от Медицински факултет са длъжни да натрупат 180 кредита, от които 20,5 от избираеми курсове и други модули, участие в научно-изследователски програми, участие в научни сесии с доклади и публикации в български и чуждестранни списания.
2.1. От ІV-ти до VІ-ти курс (клиника), студентите са длъжни да натрупат 150 кредита, от които 5,0 от избираеми курсове и други модули, участия в научно-изследователски програми, участие в научни сесии с доклади и публикации в български и чуждестранни списания.
2.2. В съответствие с учебния план за специалността „Медицина” по време на следването студентите са длъжни да натрупат кредити от общо 330 кредита, от които 304,5 от задължителни дисциплини и 25,5 от избираеми курсове и други, а от преддипломен стаж и държавни изпити 88,6 кредита.
2.3. Чуждестранните студенти в Медицински факултет, обучаващи се на английски език, натрупват кредитите за избираеми курсове от изучаването на български език – 25,5 кредита.
2.4. В съответствие с учебния план за специалността „Дентална медицина” по време на следването студентите, обучавани на български език са длъжни да натрупат общо 410 кредита, от които 332 от задължителни дисциплини, 18 от избираеми курсове и други, 60 кредита от преддипломен стаж и държавни изпити.
2.4.1 Чуждестранните студенти, обучавани на английски език, са длъжни да натрупат по време на следването си общо 422 кредита, от които 328 от задължителни дисциплини, 16 кредита от изучаването на български език, 18 от избираеми курсове и други, 60 кредита от преддипломен стаж и държавни изпити.
2.4.2. Съгласно обявения и утвърден от Факултетния съвет на ФДМ учебен план, 1 кредит се присъжда за 30 учебни часа.
3. Кредитът е цифрово изражение на студентската заетост. Присъжда се на студенти, получили положителна оценка, не по-ниска от среден (3) за усвоени знания и умения, предвидени в учебния план, чрез изпит или друга форма на оценяване.
4. Всеки студент посещава необходимия брой курсове, за да покрие необходимия брой кредити. В Главната книга на факултета се записват само курсовете, които покриват необходимите кредити за годината. За студентите от МФ не се допускат повече от 2 модула за един чужд език.
4.1. Не се допуска пренасяне на кредити от избираемите модули в следващите курсове на обучение.
4.2. След приключване на съответния избираем модул (курс) ръководителят му представя доклад до Зам.декана по УД, съгласуван с ръководителя на катедрата, за успешно проведен модул (курс) със списък на студентите и нанася участието им в Главната книга на факултета.
4.3. Избираемите модули (курсове) и признаване хорариум на катедрата ще се считат за проведени при записани минимум 10 студенти и регистрирани след завършване на модула (курса) в Главната книга на Факултета.
4.4. За МФ темите на избираемите модули, учебните часове, кредити и ръководител на курса, придружени със съответните програми се утвърждават от Катедрения и Факултетния съвет и се обявяват в официалния сайт на Медицински факултет. Катедрите могат да обявяват по една тема за избираем курс по даден учебен предмет или модул.
4.5. Присъждат се кредити на студентите за участие в научно-изследователска дейност, публикации в български и чуждестранни списания и участие с доклад в конгреси и конференции, представящ собствени изследвания.
4.6. Присъждат се кредити на студенти, за участие в една от следните спортни дейности (по утвърдени правилници и регламент), организирани от сектор Спорт при ДЕОС: спортно–тренировъчна и състезателна дейност от спортния календар на Асоциацията за университетски спорт, вътрешно-университетската спортна лига и изнесените обучения.
- Съгласно обявените утвърдени от Факултетен съвет програми и програми с модули се присъжда 1 кредит за 25 до 30 учебни часа.
1.Организиране и провеждане.
1.1.Текущият контрол е задължителен елемент от учебната работа на студентите.Формите на текущ контрол, прилагащи се за преценка на подготовката на студентите и усвояването на материала, зависят от специфичните особености на всеки факултет и на учебната дисциплина, от наличната материална и техническа база и от големината на студентските групи.
2. Форми на текущ контрол.
2.1. Планираните форми на текущ контрол се провеждат при редовните занятия с помощта на тест като включват всички проверки, за които е необходима предварителна подготовка на студентите по основните раздели от преподавания материал.
2.2. Планиран текущ контрол на теоретичната подготовка се извършва с колоквиум.
2.3. Планиран текущ контрол на практическата подготовка се извършва чрез заверка на протоколи от проведени упражнения и набрани атестации (точки) от извършена клинична или от друга практическа дейност.
2.4. Непланираните форми на текущ контрол са краткото устно препитване, преглеждане или разработване на препарат и преглед на болни.
3.Организация на текущия контрол
3.1. При изработването на учебната програма по всяка дисциплина се определят броят и формите на текущия контрол, тяхната последователност, обемът на подлежащите на усвояване и контрол занятия и времето по учебни седмици за тяхното провеждане.
3.2. Планираните форми на контрол (колоквиумите) не могат да бъдат повече от две на семестър по всяка отделна дисциплина.
3.3. В рамките на една календарна седмица не се разрешава провеждането на повече от три планирани форми на контрол по различни дисциплини.
3.4. Планът за текущия контрол трябва да бъде съобразен с учебното време на студентите.
3.5. Изпълнението на графика за семестриален текущ контрол е задължителен както за студентите, така и за преподавателите.
3.5.1.При дистанционно обучение формите на текущ контрол върху знанията на студентите са аналогични на тези при присъствено обучение, но се осъществяват дистанционно в електронна среда.
3.6. Оценката от текущия контрол се внася в контролния картон (учебната тетрадка) на студента и се отразява на крайната оценка.
3.7. В катедрите с изисквания за практическа работа, заверки се дават при изпълнен минимум от практическа работа, а не въз основа само на присъствие.
3.8. Присъствието на учебните занятия се отразява задължително в студентския картон (не се отнасят за ФОЗ).
3.9. Катедрите, обучаващи студенти по модулната система, задължително отразяват присъствието на учебни занятия в учебните тетрадки и в студентския картон (не се отнасят за ФОЗ).
3.10. Задължават се ръководителите на катедрите да осигуряват изработването и точното спазване на графика за текущ контрол.
3.11. Програмите за текущия контрол се обсъждат от Студентския съвет и се съгласуват с Деканатите преди започване на учебната година. Отговорност за цялостното изпълнение на графика за текущ контрол носят Деканите на факултетите.
3.12. Заверките на семестъра се извършват от катедрите и се основават на изпълнението на задълженията по учебния план и програмата, приети от Катедреният съвет.
3.13. Ръководителите на катедри посочват в конспекта по съответната дисциплина различни източници за подготовка, като поне един от тях е официално издаден учебник.
1. Деканите на факултетите изискват от ръководителите на катедри до началото на учебната година да изработят и представят програма за извънаудиторна работа на студентите. В програмата се посочват източниците за подготовка на съответните занятия, тематични курсове за студентите по съответната дисциплина и работа със студенти-кръжочници.
2. За Факултет по Обществено здраве, Фармацевтичен факултет и Филиал „Проф.д-р Иван Митев“ – Враца курсовата работа е извънаудиторна дейност.
3. За Филиал „Проф.д-р Иван Митев“-Враца и Медицинския колеж „Й. Филаретова“ -София участието на преподавателите в извънаудиторна дейност, както и в кръжочна дейност, се включва към критериите за оценка на преподавателската дейност при атестирането им. Ръководството на курсова работа е извънаудиторна дейност.
4. За Факултета по Дентална медицина извънаудиторната дейност със студентите включва самостоятелна работа в библиотека, технична зала или лаборатория (съгласно чл.44а. ал.4 от ЗВО), дистанционна самоподготовка, провеждане на тематични курсове по различни дисциплини, кръжоци, съвместно участие с преподаватели в научни проекти и разработки.
5. За МФ извънаудиторната заетост на студентите включва самостоятелна работа в библиотека, самоподготовка, съвместна научна работа с преподаватели, участие в кръжоци и др.
- Изпитните процедури се организират и провеждат съгласно правилниците на МУ-София (чл. 44, ал. 1 от ЗВО), а оценяването на знанията студентите става чрез изпити съгласно чл. 44, ал. 2 от ЗВО.
- Форми на оценяване – писмени изпити, устно изпитване, тестове, реферати.
2.1. Дисциплините, изучавани в повече от един семестър приключват с изпит в последния семестър (без текуща оценка).
2.2.Текущи оценки се поставят по време на учебната година.
Забележка: за Медицински факултет отпада термина „текуща оценка“ и се заменя с „изпит“, състоящ се от устна и писмена част.
- Видовете изпитни процедури са: януарска и юнска редовни изпитни сесии, удължени януарска и юнска сесии (за майки, бременни, диспансерно болни, заболели по време на редовната сесия и т.н.) и септемврийска поправителна сесия.
3.1.За студентите от МФ, обучаващи се по циклична/модулна система видовете изпитни процедури са: редовна сесия след приключване на цялостното обучение по дадена дисциплина, циклично през учебната година за определен брой групи и септемврийска поправителна сесия.
- Допълнителни изпитни сесии се разрешават със заповед на Ректора на Медицински университет -София, по предложение на Декана на съответния факултет / Директорите на Филиал „Проф.д-р Ив. Митев“- Враца и на Медицински колеж „Й. Филаретова“- София.
4.1. Всяко явяване на допълнителна сесия, както и на семестриални изпити за повишаване на оценката се заплаща както следва:
4.1.1. 60 лв. за явяване на изпит от български студент;
4.1.2. 90 лв. за явяване на изпит от чуждестранен студент.
4.2. Семестриалните изпитни комисии са в състав не повече от 2 хабилитирани лица и не повече от 1 нехабилитирано лице.
4.3. За всяка допълнителна изпитна дата на изпитната комисия се заплаща както следва:
4.3.1. За семестриален изпит на чуждестранни студенти се заплаща:
– по 25 лв. на хабилитирано лице за изпитан студент;
– по 15 лв. на нехабилитирано лице за изпитан студент;
4.3.2. За семестриален изпит на български студенти се заплаща:
– по 15 лв. на хабилитирано лице за изпитан студент;
– по 10 лв. на нехабилитирано лице за изпитан студент.
4.4. Изпитните комисии за провеждане на държавни изпити на редовна, поправителна или допълнителна сесии, с повече от една дисциплина се състоят от не повече от 4 (четири) хабилитирани лица. / За ФДМ и един асистент – Решение на АС от 19.09.2017 г. /.
4.5. Всяко явяване на допълнителна сесия на държавен изпит, както и на държавен изпит за повишаване на оценката, се заплаща както следва:
– 90 лв. за явяване на държавен изпит от българските студенти;
– 120 лв. за явяване на държавен изпит от чуждестранните студенти.
4.6 За всяка допълнителна изпитна дата за държавен изпит на български студент хабилитираните преподаватели от изпитната комисия получават по 20 лв. / на асистента от ФДМ- 5 лв. – Решение на АС от 19.09.2017 г. /.
4.7. За държавен изпит на чуждестранен студент на редовна, поправителна и допълнителна сесия на хабилитираните преподаватели от изпитната комисия се заплащат по 25 лв.
/ на асистента от ФДМ- 5 лв.- Решение на АС от 19.09.2017 г. /.
- Явяването на изпитна сесия се разрешава след представена в съответния „Учебен” отдел студентска книжка със заверен семестър. Заверката на семестъра се признава, когато е извършена не по-късно от началото на изпитната сесия.
5.1. Заверката се основава на изпълнението на задълженията по учебен план и програма и не повече от три документирани отсъствия от занятия и представен документ за отработените пропуснати упражнения.
5.2.1.За студентите от МФ – при преминаване към дистанционно обучение, заверката на семестъра/цикъла се удостоверява със списък на заверилите семестъра/цикъла студенти от ръководителите на обучаващите дистанционно катедри.
- Явяването на изпитни сесии за специалност “Медицина” от I-ви до III-ти курс и всички останали специалности се извършва по групи, съгласно график утвърден от Декана на Медицински факултет.
- Явяването на изпит за студентите по Медицина след III-ти курс се извършва след края на съответния цикъл, заверен в Деканата по групи, на дати, определени на случаен принцип.
- Студентите по Дентална медицина нямат право на условен изпит по предклиника на денталните дисциплини и при невзет такъв изпит, прекъсват учебната година поради слаб успех.
- Допускането на студентите до изпит става само с изработени от Деканатите изпитни протоколи.
9.1. Не се разрешава явяването в един ден на повече от един изпит.
9.2. Не се разрешава в рамките на редовните, поправителната и допълнителните сесии явяването на повече от един път на изпит за една дисциплина.
- Явяването на изпити за повишаване на оценката се разрешава след заплащане на определената в този Правилник такса, еднократно за дадена дисциплина,само когато получената оценка, за която се иска разрешение за явяване за повишаването й е различна от слаб (2).
10.1. Разрешението се дава въз основа на писмен отказ на студента от получената оценка със заявление до Зам. Декана по УД, подадено не по-късно от следващия ден след изпита.
10.1.1.Студентите от МФ полагат повишителни семестриални изпити през поправителната сесия.
10.2. Студенти обучаващи се по циклична система във Филиал – Враца, които по уважителни причини са пропуснали цикъл от лекции в текущия семестър, могат да слушат същия цикъл от лекции в следващ семестър, след което се допускат до изпит.
10.3. Явяването на изпит за повишаване на оценка от Държавен изпит се разрешава след заплащане на определената в този Правилник такса, еднократно за дадена дисциплина и след писмен отказ от оценката със заявление до Декана, не по-късно след деня на последния изпит от редовната сесия.
10.3.1. Студентите от МФ полагат повишителни дэржавни изпити в следващата държавна изпитна сесия по дисциплината или през поправителната държавна изпитна сесия.
10.4. Повторно явяване за повишаване на оценка от Държавен изпит не се допуска.
- Провеждането на изпитите включва и задължителна писмена част, която се съхранява за срок не по-малък от една година от провеждането на съответния изпит ( чл. 44, ал. 2 от Закона за висшето образование).
11.1. Когато писмената част от изпита е тест, той не може да е основание за допускане или недопускане до следващата част от изпита по съответната дисциплина.
11.1.1 Катедрите във Факултета по Дентална медицина имат право да включат в изпита входящ тест за допускане до следващата част на изпита. Задължително условие е да има официално публикувани от катедрата примерни тестове.
11.2. Писмените части от изпитите могат да се обжалват от студентите с подаване на заявление до Декана на съответния факултет, най- късно до 24 часа след провеждането на изпита и се разглеждат съгласно процедура одобрена от Факултетния съвет.
11.3. За студентите от специалностите „Медицинска сестра”, „Акушерка”, „Кинезитерапия” и „Лекарски асистент” за ОКС „Бакалавър” във Факултета по обществено здраве по специалните и клинични дисциплини изпитите се провеждат задължително с писменна и устна част.
- Практически и теоретичен изпит се провежда задължително от комисия с Председател хабилитирано лице.
12.1. Съставът на комисиите за Държавен изпит включват председател и не по-малко от още две хабилитирани лица, които са с призната специалност.
12.2. Провеждането на държавен практически и теоретичен изпит за студентите в образователно- квалификационна степен „Професионален бакалавър“ от специалностите на Медицински колеж да се провеждат от комисии с председатели хабилитирани лица.
12.3. Семестриалните изпитни комисии са в състав не повече от 2 хабилитирани лица и не повече от 1 нехабилитирано лице.
- 13. Определянето на изпитните комисии за семестриални и държавни изпити се извършва задължително на случаен принцип.
- 14. Комисиите за провеждане на семестриални изпити се назначават със заповед на Деканите на факултети / Директорите на Филиал- Враца и на Медицински колеж „Й. Филаретова “/ по предложение на Ръководителите на съответните катедри.
15 Комисиите за провеждане на държавни изпити се назначават от Ректора на МУ- София по предложение на Деканите на факултети / Директорите на Филиал- Враца и на Медицински колеж „Й. Филаретова “/.
- Оценката от изпита се вписва непосредствено след неговото провеждане в изпитния протокол, студентската книжка, студентския картон и катедрения журнал (не се отнася за ФОЗ). Заедно с протоколите от изпита оценката се нанася и в Главната книга, същия ден или не по-късно от 24 часа след изпита от хабилитиран преподавател, член на изпитната комисия.
16.1. Само за ФОЗ: Катедрените журнали за лекциите и упражненията да бъдат в електронен вариант. В края на семестрите да се разпечатват и преподавателите да се подписват.
16.2. Във Филиал „Проф. д-р Иван Митев“ – Враца оценката от изпита се вписва непосредствено след неговото провеждане в изпитния протокол и студентската книжка. Заедно с протоколите от изпита оценката се нанася и в Главната книга, същия ден или не по-късно от 24 часа след изпита от хабилитиран преподавател, член на изпитна комисия.
- В случаите, когато внасянето на оценките от изпита не може да стане в рамките на 24 часа след неговото провеждане по обективни причини, оценките от изпита се внасят през следващата работна седмица от хабилитиран преподавател, член на изпитната комисия.
- Всички студенти в МУ-София имат право на две явявания на изпит по една дисциплина – едно явяване на редовна сесия и едно явяване на поправителна сесия.
- Всеки студент притежава лична студентска книжка. Студентската книжка е официален документ, който трябва да се поддържа в изряден вид и да се съхранява от студента до края на обучението му.
- Студентите с незаверен зимен семестър прекъсват учебната година и след заплащане на нормативно определената такса, презаписват същия курс от началото на следващата учебна година.
- Право на удължена сесия имат бременните студентки и майки с деца до 6 години, диспансерно болните, както и тежко заболелите по време на редовна сесия срещу представен болничен лист или медицинско свидетелство не по-късно от един ден след последната изпитна дата.
- Студентите се допускат до септемврийската и до допълнителни поправителни сесии с всички невзети изпити.
- Студентите, имат право на явяване на изпити на редовна януарска сесия, редовна юнска сесия, септемврийска поправителна сесия и на една допълнителна изпитна сесия по всяка дисциплина. Явяването на допълнителната изпитна сесия се заплаща в размер, определен в този правилник.
- Допълнителни изпитни сесии се разрешават със заповед на Ректора на МУ-София, по предложение на Декана на съответния факултет/ Директорите на Филиал „Проф.д-р Ив. Митев – Враца и Медицински колеж „ Й Филаретова“ – София /.
- Студентите в МУ-София изпълняват всички задължения по утвърдените учебни планове, по които се обучават.
- Отработване на пропуснати упражнения се разрешава при уважителни причини, удостоверени със съответен документ, който да е представен на Зам. Декана по Учебна дейност.
- Студентите по медицина, обучаващи се по циклична система, направили три отсъствия, могат да ги отработят с разрешение на Зам.Декана въз основа на писмена молба подадена до него.
- 10. Студентите от Факултета по обществено здраве (ФОЗ) по специалностите „Акушерка”, „Медицинска сестра”, „Кинезитерапия“ и „Лекарски асистент“, които са направили до три дни отсъствия от клинична практика, могат да отработят отсъствията с разрешение на Ръководителя на съответната катедра.
- 11. Студентите от Филиал-Враца и Медицински колеж – София, направили до три дни отсъствия от учебна практика, могат да отработят отсъствията с разрешение на съответния Директор въз основа на подадена до него молба.
- 12. Отсъстващите по уважителни причини, удостоверени със съответен документ или приети за уважителни причини по преценка на Директора, отработват учебната практика в съботни, в неделни дни, при нощни дежурства и по времето определено за подготовка за явяване на изпити.
- Студентите, които по здравословни причини до края на поправителната сесия през септември и до края на допълнителните поправителни сесии са останали с повече от три не взети изпити, но са дали писмено заявление до Декана с приложен съответен документ, удостоверяващ заболяването, прекъсват учебната година поради болест.
- Студентите, завършили семестриално, които след поправителната сесия остават с неположени изпити, могат да се явят срещу заплащане на допълнителни сесии.
- Студентите, завършили семестриално, които след септемврийската и след допълнителните сесии, остават с над четири неположени изпита, след заплащане на пълния размер на съответната нормативно определена такса, презаписват учебната година по слаб успех, независимо дали в предишни учебни години са прекъсвали поради незаверен семестър или са презаписвали по слаб успех.
- 16. Студентите от МФ, ФФ и ФОЗ, завършили семестриално, които останат с неположени изпити, след заплащане на пълния размер на съответната нормативно определена такса, презаписват следващата учебна година по слаб успех, независимо от броя на невзетите изпити и независимо от прекъсванията поради незаверен семестър или презаписванията по слаб успех в предишни учебни години.
- Студентите, които не завършват семестриално, но са останали след септемврийската поправителна сесия с четири и повече неположени изпита, могат да се явят срещу заплащане на допълнителни сесии. Ако и след допълнителните сесии останат с четири и повече неположени изпита, се отстраняват от МУ-София.
- За студентите от МФ, ФФ и ФОЗ от втори курс или следващ, с решение на съответния Факултетен съвет се определя броя на изпитите за условно преминаване в по-горен курс.
- Обучаващите се по цикличната система студенти по медицина (без семестриално завършващите), останали след поправителната и след допълнителни сесии с два неположени изпита, след заплащане на съответната нормативно определената такса, могат да запишат условно следващия курс, като невзетите изпити трябва да бъдат успешно положени до края на условно записания курс в съответствие с учебния план.
- Презаписване по слаб успех или прекъсване поради незаверен семестър се разрешава на студентите само веднъж през периода на обучението им, с изключение на семестриално завършилите студенти.
- Студентите, записали условно курса, но неположили успешно условните си изпити или един от тях, след заплащане на пълния размер на съответната нормативно определена такса, през следващата учебна година презаписват курса, в който по учебен план е съответната дисциплина.
- Студентите от Факултет по дентална медицина, останали с повече от два неположени изпита от текущата учебна година, презаписват по слаб успех същия курс през следващата учебна година, като посещават занятията в дисциплините, по които не са взели изпитите, и само за тях се изисква нова заверка на семестъра.
- 23. Бременните студентки и майките с деца до шест години могат да прекъсват обучението си до две години за всяко дете. До навършване на шест годишна възраст на детето, те ползват облекчен режим на обучение.
- Студентите имат право да прекъсват по време на следването си по: здравословни причини, бременност и майчинство, семейни или социални и финансови причини.
- Записаните в първи курс студенти нямат право на прекъсване по финансови, социални или семейни причини през първата си учебна година.
- 26. Български студенти, приети по държавна поръчка, загубили студентските си права поради отстраняване от МУ-София, до навършване на 3 години от датата на отстраняването им, могат да възстановят правата си на студенти, обучаващи се по държавна поръчка чрез успешно положени кандидат- студентски изпити.
- 27. Студентите могат да възстановяват еднократно студентските си права, като изпълняват всички задължения по действащия към момента на възстановяването учебен план по дисциплините, по които не са положили успешно изпитите си, и само за тях се изисква нова заверка.
- 28. Студентското положение на обучаващите се задочно във ФОЗ се урежда в съответствие с настоящия Правилник.
- 29. В срок до една седмица след приключване на септемврийската поправителна сесия и на допълнителните сесии, студентите са длъжни да се явят в Деканата на съответния факултет за уточняване на студентското им положение.
- Записването на студентите в началото на семестъра се извършва както следва:
- Пълен размер на съответната нормативно определена такса за обучение заплащат всички студенти обучаващи се в МУ-София. Пълния размер на съответната нормативно определена семестриална или годишна такса за обучение заплащат всички презаписващи (повтарящи) семестър или учебна година студенти, както и студентите възстановяващи студентските си права.
- Прехвърлените чуждестранни студенти, които трябва да се обучават допълнително по дисциплините, които не са изучавали, освен пълния размер на нормативно определената такса за обучение, трябва да заплатят и допълнителна такса за обучението им по дисциплините, по които те трябва да се обучават допълнително.
- 33. Ректорът на МУ-София решава окончателно всички въпроси, свързани с приемането, отписването и преместването на студентите (чл. 32, ал. 1, т. 4 от ЗВО).
- При нарушаване на Правилниците на МУ – София и морално-етичните норми на поведение, студентите се санкционират съгласно условията и реда на Правилниците на МУ-София и ЗВО със заповед на Ректора на МУ-София.
- Студентите от МУ-София, които представят фалшифицирани или с невярно съдържание образователни документи се отстраняват от МУ-София съгласно разпоредбите и условията на член 67 и на член 74, ал. 2 от Закона за висшето образование, губят правата си на студенти и не могат да ги възстановят за срок от пет учебни години.
1.Приемане на български граждани за студенти в МУ-София
1.1. Български граждани се приемат за студенти в МУ-София по държавна поръчка на основание чл. 19, ал. 1, т. 2 от Правилника за устройството и дейността на Медицински университет-София, чл. 3, ал.1 от Наредбата за държавните изисквания за приемане на студенти във висшите училища на Република България и чл. 9, ал. 3, т. 6 и чл. 68 от Закона за висшето образование (ЗВО).
1.2. Български граждани се приемат за студенти в МУ-София и за обучение срещу заплащане на основание по чл. 21, ал.2 и 3 от Закона за висшето образование (ЗВО) и в рамките на определения по чл. 83, ал.3, т. 1 капацитет на съответното професионално направление или капацитет на съответната специалност от регулираните професии.
1.3. Български граждани могат да се обучават само на български език.
1.4. Български студенти, които са приети и се обучават срещу заплащане по чл. 21, ал.2 и 3 от ЗВО в Медицински университет- София, могат да преминат на обучение по държавна поръчка само и единствено след повторно участие в следваща кандидат-студентска кампания, положат успешно конкурсните изпити и получат състезателен бал, с който се класират за обучение по държавна поръчка.
- Приемане на чужди граждани
За МФ – чуждестранните студенти, обучаващи се на английски език, са длъжни да се запишат в срок до началото на учебната година или до две седмици от регистриране на заповедта за записването им в МФ.
2.1. Чуждите граждани от трети страни (страни извън ЕС и ЕИП)се приемат за студенти в МУ-София съгласно разпоредбите на Раздел ІV. Приемане на чужденци за студенти във висшите училища на Република България от Наредбата за държавните изисквания за приемане на студенти във висшите училища на Република България.
2.1.1. Подаването на документите става лично или чрез упълномощен представител, с преведено на български език пълномощно, заверено по съответния ред.
2.1.2. Чуждите граждани от трети страни могат да се обучават на български език или на английски език, след полагане на комбиниран изпит по български /английски / език, биология и химия на български език или на английски език.
2.1.3. Кандидатите, които желаят да започнат обучението си от първи курс на английски език и са получили Виза тип D, могат да се включат в предварително обявен и организиран курс по биология и химия на английски език и да положат изпит по английски език, биология и химия на английски език на определените с решение на Академичния съвет за съответната година дати.
2.1.4. Кандидатите, подали документи след 01.09.2021 г., след получаване на Удостоверение от МОН и извадена Виза тип D, се записват за подготвителна учебна година в ДЕОС на английски или на български език в зависимост от желанието им.
2.2. Приемане на граждани от страни членки на ЕС и ЕИП и Конфедерация Швейцария
2.2.1. Гражданите от страни членки на ЕС и ЕИП и Конфедерация Швейцария се приемат при условията и по реда определени за българските граждани съгласно чл. 68, ал. 7 от ЗВО чрез полагане на конкурсни изпити по биология и химия на български език и класиране по бал на общо основание с българските граждани.
Обучението е само на български език, както следва:
– държавна поръчка – 900 лв.
– обучение срещу заплащане по чл. 21, ал.2 и 3 от ЗВО за български граждани-
Специалност Медицина- 9912 лв.
Специалност Дентална медицина – 9500 лв.
Специалност Фармация – 12210 лв.
Специалностите от направление Здравни грижи ОКС „Бакалавър“ – 4304 лв.
Специалностите от направление „Обществено здраве“ ОКС „Бакалавър“ – 3576 лв
Таксите за обучение са регламентирани в РМС № 275/ 23.04.2020 г. за уч. 2020/ 2021 г.
Таксите за прием на студенти за обучение срещу заплащане по чл. 21, ал.2 и 3 от ЗВО са утвърдени от АС на 11.08.2020 г.
2.2.2. Гражданите от страни членки на ЕС и ЕИП и Конфедерация Швейцария, които кандидатстват в МУ-София за обучение на английски език по специалностите „Медицина”, „Дентална медицина” и „Фармация” се приемат за обучение срещу заплащане по чл. 21, ал.2 и 3 от ЗВО, след полагане на приемен комбиниран изпит по английски език, биология на английски език и химия на английски език, и класиране в зависимост от свободния капацитет на съответното професионално направление и специалност.
Таксата за обучение се определя с Решение на АС на МУ- София и се утвърждава с РМС за съответната учебна година.
За уч. 2020/ 2021 г. таксата за специалностите Медицина и Дентална медицина е 8000 евро и се формира както следва:
Специалност Медицина:
Такса за обучение срещу заплащане на български студенти 9912 лв. = 5068 евро / Фиксинг БНБ
Такса за обучение на английски език 2932 евро / Фиксинг БНБ /
Общо: 8000 евро / 15646.64 лв. /
Специалност Дентална медицина:
Такса за обучение срещу заплащане на български студенти 9500 лв.= 4857 евро / Фиксинг БНБ /
Такса за обучение на английски език 3143 евро / Фиксинг БНБ
Общо: 8000 евро / 15646.64 лв. /
Специалност Фармация:
Такса за обучение срещу заплащане на български студенти 12210 лв. 5782 евро / Фиксинг БНБ /
/- 900 лв./ 218 евро / Фиксинг БНБ /
Такса за обучение на английски език 6000 евро / 11734.98 лв. /
Таксата се заплаща на два пъти в началото на всеки семестър като левова равностойност на сумата в евро.
Курсовите разлики и банковите разходи са за сметка на студента.
2.2.3. Подаването на документите става лично или чрез упълномощен представител, с преведено на български език пълномощно, заверено по съответния ред.
2.2.4. Всички граждани на ЕС и ЕИП и Конфедерация Швейцария заедно с Дипломата за завършено средно образование представят и издадено от Регионално управление на образованието към МОН, Удостоверение за признато завършено средно образование с оценки, приравнени към оценките по чл.9, ал. 1 от Наредба № 11/ 01.09.2016 г. за оценяване на резултатите от обучението на учениците.
2.2.5. Кандидат- студентският изпит е комбиниран и се състои от следните компоненти:
– английски език – текст с научна насоченост /1-1,5 стр./ с 10 възможни отговора, като целта е кандидатът да владее умението четене с разбиране.
– изпит по биология на английски език ( 15 тестови въпроса ).
– изпит по химия на английски език ( 15 тестови въпроса ).
Общото времетраене на изпита е 2 астрономически часа.
Забележка: При положение, че не е положен успешно един или два от компонентите на изпита – целият изпит се счита за неположен.
Резултатите от писмените работи са окончателни и не подлежат на преоценка.
2.2.6. Състезателният бал за участие в класирането се образува като сума от оценките по биология и химия от дипломата за завършено средно образование и оценките от конкурсните изпити по английски език, биология на английски език и химия на английски език. Максимален бал: 30.00.
2.2.7. След положения комбиниран изпит по английски език, биология и химия на английски език кандидатите от ЕС и ЕИП и Конфедерация Швейцария се класират по низходящ ред на състезателния бал за желаната специалност, в съответствие с предварително утвърден от Академичния съвет на МУ- София брой студенти, съобразно капацитета на всяко професионално направление.
2.3. Кандидатите, чужди граждани от трети страни, останали с неуспешно положени изпити или не класирани, при желание от тяхна страна, се записват за подготвителна учебна година в ДЕОС на английски или на български език.
2.3.1. Кандидатите, чужди граждани от трети страни, които се обучават в ДЕОС в подготвителната учебна година на български или на английски език, полагат изпити по български език / английски език /, биология и химия / съответно на български или на английски език / и получават свидетелство за завършен езиков и специализиран курс съгласно чл. 19 от Наредбата за държавните изисквания за приемане на студенти във ВУ на Р България.
2.3.2. На издържалите комбинирания изпит / на български или на английски език / и приети за студенти кандидати, чужди граждани от трети страни, се издават заповеди за записване в избраната от тях специалност на основание чл. 20 от Наредбата за държавните изисквания за приемане на студенти във ВУ на Р България, след като те представят свидетелството по чл. 19.
2.3.3 Изпитите по английски език / български език /, които се провеждат в ДЕОС при завършането на подготвителната учебна година са еквивалентни на провежданите през лятото приемни изпити по английски език /български език /, биология и химия / съответно на английски или на български език / и съобразени с публикуваното Учебно ръководство за подготовка на чуждите граждани за съответната учебна година.
- Прием на лица с двойно гражданство.
3.1. Лицата с двойно гражданство, едното от които е българско, а другото е от страна, която е член на ЕС и ЕИП и Конфедерация Швейцария се приемат при условията и по реда за българските граждани ( с конкурсните изпити по биология и химия за български кандидат- студенти).
3.2. Лицата с двойно гражданство, едното от които е българско, а другото е от страна, която е член на ЕС и ЕИП и Конфедерация Швейцария, които са завършили средното си образование в страната, член на ЕС и ЕИП и Конфедерация Швейцария и желаят да се обучават на английски език, се приемат на основание чл. 21, ал. 2 от ЗВО с конкурсен изпит по английски език, биология и химия на английски език. След приемането им те заплащат годишна такса, определена за българските граждани, приети за обучение срещу заплащане плюс таксата за обучение на английски език за съответната специалност.Размерът на таксите се определя с Решение на Академичния съвет за съответната учебна година.
3.3. Лицата с двойно гражданство, едното от които е българско, а другото е страна, която не е член на ЕС и ЕИП и Конфедерация Швейцария (трета страна), но са завършили средното си образование в Република България, независимо от другото гражданство, се приемат при условията и по реда за българските граждани.
3.4. Лицата с двойно гражданство, едното от които е българско, а другото е от страна, която не е член на ЕС и Конфедерация Швейцария (трета страна), които са завършили средното си образование в чужбина, се приемат при условията и по реда, определен за граждани на трети страни, като могат да заплащат 50 % от таксата определена за чужди граждани.
- Прехвърляне на български студенти в МУ-София от друго висше медицинско училище в Република България
4.1. Български студенти, които се обучават по държавна поръчка в друг Медицински университет в страната, могат да кандидатстват за прехвърляне в МУ-София след успешно завършен най-малко един курс с успех не по- нисък от Мн. Добър 5.00 и/ или по преценка на Декана на съответния факултет/ Директор на Филиал „Проф.д-р Ив. Митев“- Враца или Директор на Медицински колеж „Й. Филаретова“- София, като подадат в срок до 20.08.2021 г. до Ректора на МУ-София, заявление за прехвърляне по образец, академична справка и копие от дипломата за завършено средно образование.
4.2. Всички подадени документи и академични справки се изпращат по опис с придружително писмо до Деканите на Факултети за становище и определяне на курса, в който може да бъде приет съответния прехвърлящ се студент.
4.3. При положително становище от Декана, се издава Заповед за записване на студента в определения курс.
4.4. Студентите, които се обучават по държавна поръчка са задължени в двуседмичен срок да представят в Учебен отдел на Ректората заповед за отписване от ВУ, в което са се обучавали.
4.5. Прехвърлящите се студенти, които не са представили заповед за отписване в посочения срок се отписват от МУ-София.
4.6. Български студенти, които се обучават срещу заплащане по чл. 21, ал.2 и 3 от ЗВО в друг Медицински университет в страната, могат да кандидатстват за прехвърляне в МУ-София, ако са завършили успешно учебната година с успех не по- нисък от Мн. Добър 5.00 и/ или по преценка на Декана на съответния факултет/ Директор на Филиал „Проф.д-р Ив. Митев“- Враца или Директор на Медицински колеж „Й. Филаретова“- София, като в срок до 20.08.2021 г. подадат до Ректора на МУ-София заявление за прехвърляне по образец, академична справка и копие от дипломата за завършено средно образование.
4.7. Академичната справка на прехвърлящите се студенти, обучаващи се срещу заплащане, се изпраща до Декана на съответния факултет за становище и определяне на курса. В съответствие със становището на Декана, Ректорът на МУ-София издава заповед за записване в определения от Декана курс за обучение срещу заплащане.
- Прехвърляне на български граждани от чуждестранни висши медицински училища в МУ- София
5.1. За прехвърляне от чуждестранни висши медицински училища в МУ – София могат да кандидатстват български граждани, които успешно са положили кандидат студентски изпит в Медицински университет – София в годината, в която желаят да се прехвърлят в МУ-София.
5.2. В зависимост от резултата от кандидат студентските изпити те могат да бъдат приети в редовна форма на обучение (държавна поръчка) или за обучение срещу заплащане по чл. 21, ал.2 и 3 от ЗВО за български граждани.
5.3. При приемането им за студенти в МУ-София те представят академична справка от чуждестранното висше медицинско училище, от което желаят да се прехвърлят. Представената Академична справка се изпраща на съответния Декан или Директор за становище и определяне на курса и евентуалните изпити, учебни часове или практики, които прехвърлящият се трябва да положи, при условията, определени от съответния факултет, филиал или колеж.
- Прехвърляне на студенти от една специалност в друга в рамките на МУ-София
6.1. Прехвърляне на български студенти от една специалност в друга в рамките на МУ- София се допуска по изключение само след успешно завършена учебна година с успех не по- нисък от Мн. Добър 5.00 и/ или по преценка на Декана на съответния факултет/ Директор на Филиал „Проф.д-р Ив. Митев“- Враца или Директор на Медицински колеж „Й. Филаретова“- София .
6.2. Студентите желаещи да се прехвърлят от една специалност в друга подават заявление до Ректора на МУ-София в срок до 20 август 2021 г., с предварително взето съгласие от Деканите на съответните факултети.
6.3. При разрешено прехвърляне Деканът на приемащия факултет определя курса на обучение в съответствие с учебния план на специалността. Ректорът на МУ-София, издава заповед за записване на студента в специалността, в която е заявил желанието си да се обучава.
6.4. При прехвърлянето студентът запазва статута си на студент в редовна форма на обучение по държавна поръчка или на студент, приет за обучение срещу заплащане по чл. 21, ал.2 от ЗВО за български граждани.
6.5. Прехвърлянето на български студенти от други Висши медицински училища от страната и чужбина се извършва до началото на учебната година.
6.6. Всички прехвърлени студенти от български или чуждестранни Висши медицински училища представят Академична справка при подаването на документите си за прием в МУ-София.
6.7. Академични справки представени след подаване на документите за приемане в МУ-София не се приемат, не се разглеждат и остават без последствия.
6.8. Деканите/Директорите на обучаващите звена в МУ-София са длъжни да извършват насрещна проверка за автентичност на представените Академични справки.
- Дипломираните български граждани в специалност Дентална медицина, които са се записали за придобиване на втора магистърска степен в Медицински факултет, заплащат такса за обучението си в размера определен за българските граждани, приети в обучение срещу заплащане по чл. 21, ал. 3 от ЗВО. Срокът на обучението им за придобиване на втора магистърска степен по медицина не може да е по-малък от шест години.
- Дипломираните български граждани в специалност Медицина, които са се записали за придобиване на втора магистърска степен във Факултета по дентална медицина, заплащат такса за обучението си в размера определен за българските граждани, приети в обучение срещу заплащане по чл. 21, ал. 3 от ЗВО. Срокът на обучението им за придобиване на втора магистърска степен по дентална медицина не може да е по-малък от шест години.
- Дипломираните български граждани в специалност Фармация, които са се записали за придобиване на втора магистърска степен в Медицински факултет или във Факултета по Дентална медицина, заплащат такса за обучението си в размера определен за българските граждани, приети в обучение срещу заплащане по чл. 21, ал. 3 от ЗВО. Срокът на обучението им за придобиване на втора магистърска степен не може да е по-малък от шест години.
- 10. Прехвърляне на чуждестранни студенти в Медицински университет -София от друго висше медицинско училище (ВМУ) в Република България или чужбина:
10.1. Чуждестранни студенти, граждани на страни членки на ЕС или ЕИП или на трети страни, които желаят да се прехвърлят в МУ-София от друго ВМУ в България или чужбина, след успешно завършена учебна година, подават до Ректора на МУ-София заявление по образец, академична справка, копие от личната карта или паспорта в срок до 20.08.2021 г.
10.2. Всички получени документи и академични справки се изпращат с придружително писмо и опис до Деканите на Факултети за становище и определяне на курс.
10.3. При положително становище от Декана на съответния факултет се спазва следната процедура:
10.3.1. При прехвърляне от Медицински университет в страната с редовни студентски права, се издава заповед за записване в определения от Декана на съответния факултет курс до началото на учебната година.
10.3.2. При прехвърляне от Медицински университет в страната, но със загубени студентски права, кандидатите полагат комбинирания изпит по английски / български / език, биология и химия /на английски или на бългаски език / на определените дати.
10.3.3. При прехвърляне от Медицински университет в чужбина, кандидатите полагат комбинирания изпит по английски език, биология и химия на английски език, на определените дати. / При желание се включват в организирания курс по биология и химия на английски език на определените дати /.
10.3.4. След успешно положен комбиниран изпит по английски език, биология и химия на английски език, се издава заповед за записване в определения от Декана на съответния факултет курс до началото на учебната година.
10.4. Деканите на факултетите в МУ-София са длъжни да извършат насрещна проверка за автентичност на представените Академични справки.
- След началото на учебната година не се приемат и не се разглеждат документи за прехвърляне и не се извършва прехвърляне на студенти от други висши медицински училища в страната и чужбина.
- Прехвърляне на чуждестранни студенти от една специалност в друга в рамките на Медицински университет -София
12.1. Прехвърляне на чуждестранни студенти от една специалност в друга в рамките на МУ- София се допуска по изключение само след успешно завършена учебна година.
12.2. Прехвърляне на чуждестранни студенти от една специалност в друга в рамките на МУ- София се разрешава от Ректора на МУ – София, след съгласуване с Деканите на двата факултета.
12.3. При разрешено прехвърляне Деканът на приемащия факултет определя курса на обучение в съответствие с учебния план на специалността. Ректорът на МУ-София издава заповед за записване на чуждестранния студент в специалността, в която е заявил желанието си да се обучава.
- Допълнителни условия за прехвърлените чуждестранни студенти
13.1. Прехвърлените чуждестранни студенти заплащат пълния размер на нормативно определената такса за чужди граждани за съответната година на обучение на български или английски език. Ако прехвърленият чуждестранен студент има неположени изпити той заплаща допълнително такса извън нормативно определената такса за обучение, в размер на 120 лева за всеки неположен изпит.
13.2. Когато прехвърления чуждестранен студент има неизучавани дисциплини или изучавани дисциплини с непризнат хорариум, освен нормативно определената такса за обучение заплаща и допълнителна такса. Размерът на заплащането за допълнително обучение е съгласно т.32 от Раздел VIII на този Правилник.
- Чуждестранни студенти, отписани по собствено желание от Медицински университет -София и продължили обучението си в друго ВМУ в Република България, могат да се запишат отново в МУ-София в същата специалност, от която са се отписали, при наличие на семестриална заверка и след заплащане на съответната нормативно определена такса.
14.1. В тези случаи, чуждестранните студенти след заплащане на нормативно определената такса за обучение за съответната година, имат право да положат невзетите изпити на септемврийската поправителна сесия, а срещу заплащане и на допълнитените сесии, разрешени със заповед на Ректора по предложение на Декана на съответния факултет. Студентското им положение се определя съобразно положените и признати изпити, но не по-късно от 1 месец от началото на семестъра.
14.2. След издадена заповед за записване при неявяване на студента, при неуреждане на финансови въпроси и други подобни, Декана предлага на Ректора на МУ-София уреждане на студентското му положение съгласно разпоредбите на този Правилник, на основание чл. 44, ал. 1, т. 9 от Правилника за устройството и дейността на МУ-София и чл. 32, ал. 1, т. 4 от ЗВО.
14.3. При отписване на студенти, които не са провели обучение, се връщат 80 % от внесената семестриална такса. 20 % от внесената такса се удържат за обработка на документацията.
- 15. При прехвърляне от друго ВМУ от чужбина и при смяна на специалност, студентите могат да бъдат записани в по-горен курс, ако имат успешно положени изпити по две трети от изучаваните дисциплини по учебен план, като обучението им се извършва по индивидуален учебен план, утвърден от Декана, в съответствие с Единните държавни изисквания за съответната специалност.
- 16. За МФ при прехвърляне от друго ВМУ от чужбина и при смяна на специалност, студентите могат да бъдат записани в курс, определен от утвърдената от Ректора на МУ-София комисия в Медицински факултет за признаване периоди на обучение и утвърден от Декана индивидуален Учебен план.
- 17. Прехвърлените студенти полагат приравнителни изпити на сесиите в съответствие с учебния план, след изпълнени всички условия и получена официална заверка.
17.1. Признаване периоди на обучение и положени изпити на прехвърлени български и чуждестранни студенти от специалност „Дентална медицина“ в специалност „Медицина“ се извършва от комисията посочена в т.16. в съответствие с Учебния план за придобиване на втора магистърска степен по специалността „Медицина“ след придобита магистърска степен по специалността „Дентална медицина“.Обучението им се извършва по индивидуален Учебен план утвърден от Декана на МФ. За дисциплини с по-малък хорариум в сравнение с ЕДИ по медицина, по предложение на ръководителите на катедри се утвърждават компенсаторни програми, завършващи с колоквиум.
17.2. Признаване периоди на обучение и положени изпити на прехвърлени български и чуждестранни студенти от специалност „Фармация“ в специалност „Медицина“ се извършва от комисията посочена в т.16. в съответствие с Учебния план по специалността „Медицина“ и обучението им се извършва по индивидуален Учебен план утвърден от Декана на МФ. За дисциплини с по-малък хорариум в сравнение с ЕДИ по медицина, по предложение на ръководителите на катедри се утвърждават компенсаторни програми, завършващи с колоквиум.
- 18. Дисциплините по представена Академична справка се признават, ако хорариумът им съответства на Единните държавни изисквания за съответната специалност.
18.1. За МФ – Дисциплините по представената Академична справка от друго ВМУ в чужбина могат да бъдат признавани от комисията по т.16. ако кредитите им (или друг еквивалент на оценяване) съответстват на Учебния план по специалността „Медицина“. За дисциплини с по-малък хорариум в сравнение с ЕДИ по медицина, по предложение на ръководителите на катедри се утвърждават компенсаторни програми, завършващи с колоквиум.
- Студентите представили Академична справка с невярно съдържание, подправена или фалшифицирана се отстраняват от Медицински университет -София за срок от пет учебни години в съответствие с чл. 67 и чл. 74, ал. 2 от ЗВО.
- Прехвърлящите се български и чуждестранни студенти от друго ВМУ от страната или от чужбина за специалност „дентална медицина“ могат да бъдат приети при записване до ІV курс включително.
- 21. Прехвърлянето на всички студенти за специалност „Дентална медицина“ се извършва до началото на семестъра.
- Прехвърлянето на всички студенти за специалност Фармация” става не по-късно от 30 октомври на съответната учебна година.
- Учебните практики по медицина, дентална медицина и фармация се провеждат в съответствие с учебните планове.
1.1. Клиничните (учебни) практики за студентите от ФОЗ по специалностите „Медицинска сестра”, „Акушерка”, „Кинезитерапия” и „Лекарски асистент” се провеждат в съответствие с учебните планове.
1.1.1 Организация и провеждане на клиничната практика по специалностите „Медицинска сестра”, „Акушерка” и „Лекарски асистент” се осъществява в съоветствие с приетите Правила за организация и провеждане на клиничната практика.
1.1.2 Студентите от ФОЗ по специалностите „Медицинска сестра”, „Акушерка”, „Кинезитерапия” и „Лекарски асистент” задължително отразяват извършените дейности по време на клинична практика в „Дневник на студента”.
1.1.3 Клиничната практика за студентите от ФОЗ по специалностите „Медицинска сестра”, „Акушерка”, „Кинезитерапия” и „Лекарски асистент” се заверява и оценява от преподавател, определен за съответната учебна база.
1.1.4. До две отсъствия от клинична практика разрешение за отработване се дава от преподавателя определен за съответната учебна база. Решение за отработване на повече от две отсъствия от клинична практика се взема на Катедрен съвет.
- Студентите по “Медицина” провеждат лятна учебна практика след ІІ-ри, след ІV-ти и след VІ-ти семестър по петнадесет календарни дни съгласно утвърдена “Програма за летните учебни практики”.
- Студентите по “Дентална медицина” провеждат две предклинични практики по 30 календарни дни след II и след IV-ти семестър и две клинични практики по 30 календарни дни след VI и след VIII-ми семестър.
- Студентите по “Фармация” провеждат летни практики по фармацевтична ботаника – 6 дни след IV -ти семестър и по фармакогнозия – 6 дни след VI-ти семестър.
4.1. Учебните практики са задължителни за всички студенти.
4.2. На български студенти лятна практика се признава след втори семестър на притежаващите диплома от Полувисш медицински институт или колеж, както и на притежаващите документ за работа като санитар, медицинска сестра, клиничен лаборант или помощник фармацевт в това число и на чуждестранните студенти съгласно решение на АС на МУ-София от 05.06.1996 г.
4.3. Студентите по специалност „Кинезитерапия” във ФОЗ, провеждат лятна учебна практика след ІІ-ри, ІV-ти и VІ-ти семестър по 120 астрономически часа (или 20 работни дни).
4.4. Незаверяването на лятна учебна практика по специалност „Кинезитерапия” във ФОЗ е равносилно на незаверен летен семестър и произтичащите по смисъла на настоящия правилник рестрикции.
- Чуждестранните студенти, граждани на трети страни извън ЕС и ЕИП провеждат летните си учебни практики само в страната, в която се обучават.
5.1.Чуждестранните студенти, граждани на ЕС и ЕИП по специалностите „Медицина” , „Дентална медицина” и „Фармация“, при извънредна епидемична обстановка в страната, могат да провеждат летните си предклинични учебни практики и в друга страна, член на ЕС и ЕИП.
- Учебната практика на студентите от отделните специалности в Медицинския колеж се провежда в определени дни ежеседмично от І до V семестър по утвърдена програма за практическата им подготовка.
- Филиал „Проф.д-р Иван Митев“-Враца провежда практическото си обучение по модули.
- Преддипломният стаж на студентите има за цел да осигури висока професионална подготовка в областта на изучаваната специалност, да усъвършенства придобитите по време на следването практически знания и умения за изграждането на трудова и теоретична подготовка за самостоятелно решаване на организационни, профилактични, диагностични, лечебни и други професионални задачи.
- Заместник деканите по учебната дейност контролират цялостната работа по организацията и провеждането на преддипломния стаж по дисциплини и бази.
2.1. Професионално-учебната дейност на студентите се ръководи от хабилитирани лица, определени от ръководител катедра, след съгласуване със Зам. декана по учебната дейност на факултета.
2.1.1. Във Факултета по Дентална медицина контролът върху организацията и провеждането на преддипломния стаж на студентите се осъществява от Заместник декана по лечебно-учебната дейност.
2.2. По изключение професионалната специализация на студентите може да се ръководи от преподаватели с образователна и научна степен (ОНС) „доктор на науките” или от преподаватели с ОНС „доктор” с дългогодишна практика.
- Права и задължения на студентите в преддипломния стаж
3.1. От ръководството на съответното звено по време на преддипломния стаж на студентите се осигуряват подходящи условия на труд и почивка, както и лични, трудови предпазни и други средства във връзка с охраната на труда.
3.2. Студентите са длъжни да спазват учебната план-програма и Наредбата за вътрешния ред на базите за провеждане на стажа и Закона за висшето образование (ЗВО).
3.3. Студентите са длъжни да спазват работното време на съответната база, в която са разпределени, да отработват предвидените по учебните програми задължителни изисквания, да изпълняват всички разпореждания на своите ръководители, да изпълняват програмата, отразена в “Книжка на стажанта”, която представят при явяване на държавен изпит.
3.4. Студент, който не е изпълнил учебния план и програмата за преддипломния стаж, не се допуска до държавен изпит. Той прекъсва обучението си или се отстранява от МУ-София.
3.5. С разрешение на Зам. деканите по учебната дейност се допускат по изключение до държавен изпит студенти по болест, бременност или майчинство със задължение да отработят пропуснатите дни.
- 4. Съгласно решение на АС от 30.03.1992 г. поради липса на регламент за статута на стажантите, последните се водят студенти VI курс (респективно V курс), получават стипендии по общия ред в съответствие с успеха, показан в предходната година.
4.1. Стажантите, прекъснали по някаква причина провеждането на преддипломния стаж, не получават стипендия за периода на прекъсването.
4.2. След записване по решение на Деканския съвет стипендия получават само тези стажанти, които са прекъснали по болест, бременност и майчинство или по сериозни семейни причини приети за такива от Декана въз основа на аргументирана писмена молба от стажанта до него.
- Не се допуска чуждестранните студенти да провеждат преддипломния си стаж в чужбина.
Забележка: В случаите на извънредна епидемична обстановка, студентите обучаващи се на английски език, които не могат да се завърнат в България, могат да провеждат преддипломните стажове дистанционно или да провеждат практическо обучение в преддипломнния стаж по изискваната за определените дисциплини продължителност в университетски и други болници в страни от EС и ЕИП.
- Преддипломен стаж на студентите от специалност “Медицина”
6.1. Студентите медици встъпват в преддипломен стаж след успешно положени семестриални изпити.
6.2. Преддипломният стаж е с обща продължителност 356 календарни дни, включващи график за преддипломния стаж и клинична практика по цикличната система от VII семестър разпределени както следва:
6.2.1. Вътрешни болести – 56 календарни дни
6.2.2. Хирургия – 55 календарни дни
6.2.3. Акушерство и гинекология – 55 календарни дни
6.2.4. Педиатрия – 55 календарни дни
6.2.5. Хигиена, инфекциозни болести, епидемиология и социална медицина – 40 календарни дни
6.2.6. Обща медицина – 20 календарни дни
6.2.7. Спешна медицина – 25 календарни дни
6.2.8. За теоретична подготовка и полагане на държавни изпити се определят общо 50 календарни дни.
6.2.9. За студенти, обучаващи се на английски език, на които е необходим допълнителен преддипломен стаж по избрани от тях дисциплини се провежда обучение извън преддипломния стаж по учебен план. Това обучение се заплаща допълнително от тях.
6.3. Преддипломният стаж на студентите по “Медицина” се провежда в лечебно-диагностичните и профилактични бази на МУ-София или в болници, които са утвърдени от ръководството на факултета.
6.4. Разпределението в потоци на стажантските групи по съответните дисциплини се утвърждава с решение на Факултетен съвет и се осъществява по график изработен от учебните отдели на Деканата.
6.4.1.Разпределението по бази се извършва от отговорниците по учебната работа на съответните катедри, които извършват и окончателна заверка на стажа в “книжка за провеждане на преддипломния стаж”, по предварително изработен от деканата график за съответните дисциплини.
6.4.2. Студентите се явяват на държавен изпит със студентска книжка и “книжка за провеждане на преддипломния стаж”.
6.4.3. Не се допуска индивидуално провеждане на преддипломния стаж, както и паралелно провеждане на преддипломен стаж по две дисциплини едновременно
6.4.4. След приключване на цялостния преддипломен стаж се определя поправителна сесия в съответствие с учебния график. Студентите се допускат до поправителна сесия независимо от броя на невзетите изпити.
- Преддипломен стаж на студентите от специалност „Дентална медицина”.
7.1. Студентите по дентална медицина започват преддипломния си стаж след успешно положени семестриални изпити, като запазват административното си деление по групи.
7.1.1. Прекъсналите студенти се обособяват административно в отделни групи за времето на провеждане на преддипломния стаж.
7.2. Стажантското обучение се провежда интегрирано с аудиторна заетост за катедрите по Протетична дентална медицина, ОЛЧХ, Консервативно зъболечение, Детска дентална медицина, Ортодонтия, Пародонтология и Образна и орална диагностика.
- 3. По време на стажа студентите се разпределят в два блока – за лечение на възрастни и за лечение на деца. Практическото обучение се извършва по двойки на една работна машина, според предварително определен график.
7.4. Практическото обучение на стажантите се извършва под наблюдението на ординатори за всеки от двата блока в рамките на 8-часов работен ден.
7.5. Преподавателите от катедрите провеждат семинар със стажантите по 1 учебен час седмично.
7.6. Преподавателите от катедрите, участващи в стажантското обучение, консултират стажантите от всяка смяна всеки ден, в рамките на 1 учебен час.
7.7. Общата продължителност на преддипломния стаж е 135 работни дни (1080 часа), считано от началото на зимния семестър на учебната година.
ПРЕДДИПЛОМЕН СТАЖ: 5 окомври 2020 г. – април 2021 г.
7.8. ДЪРЖАВНИ ИЗПИТИ:
7.8.1. Редовна сесия 17 – 31 Май 2021 год.
7.8.2. Поправителна сесия 19 – 30 юли 2021 год.
7.8.3. Допълнителна сесия 01 – 10 септември 2021 год.
7.9: Съгласно Решение на АС от 22.11.2016 г. преддипломния стаж на студентите от ФДМ, обучавани на английски език се заплаща както следва:
7.9.1. Заплащане на ординаторите – средно месечно възнаграждение по 220 лв.
7.9.2. Заплащане на преподавател – по 15 лв. на учебен час. Максималният брой часове, които могат да бъдат заплатени на месец са 20 часа на преподавател за всяка от катедрите, участващи в преддипломния стаж.
- Преддипломен стаж на студентите от специалност “Фармация”.
8.1. Общата продължителност на преддипломния стаж на студентите от специалност “Фармация” е шест месеца.
8.2. Преддипломният стаж се провежда в открита или болнична аптека, утвърдена със заповед на Декана.
8.3. Влизането в преддипломен стаж става след успешното полагане на всички семестриални изпити.
8.4. Нормативно определената такса за обучение се внася преди започване на стажа.
8.5. Неплатилите нормативно определената такса за обучение не се допускат до стаж.
8.6. Разпределението на студентите по бази се извършва от отговорника по стажа към Фармацевтичния факултет.
8.7. След завършване на стажа студентите се явяват на колоквиуми по фармацевтична химия и анализ, фармакогнозия, фармакология и токсикология, технология на лекарствените средства и биофармация и фармацевтично законодателство.
8.8. По желание студентите могат да защитят дипломна работа, ако имат среден успех от учебните дисциплини, включени в държавния изпит най-малко Мн.добър (4.50) и най-малко Мн.добър (5.00) по дисциплината, по която ще изготвят дипломната си работа.
8.9.1. Редовна сесия 11.10.2021 г. – 12.11.2021 г.
8.9.2. Поправителна сесия 22.11.2021 г. – 17.12.2021 г.
- Преддипломен стаж на студентите от Факултет по обществено здраве
- Студентите от специалността “Управление на здравните грижи” за ОКС “Бакалавър” задочна форма на обучение във Факултета по обществено здраве (ФОЗ) встъпват в преддипломен стаж от 15.02.2021 г. до 04.06.2021 г.
- Студентите от специалността “Управление на здравните грижи” за ОКС “Бакалавър” редовна форма на обучение във Факултета по обществено здраве (ФОЗ) встъпват в преддипломен стаж от 09.11.2020 г. до 18.12.2020 г.
- Студентите от специалностите „Медицинска сестра”, „Акушерка” и „Лекарски асистент“ за ОКС „Бакалавър” редовна форма на обучение във Факултета по обществено здраве (ФОЗ), встъпват в преддипломен стаж след успешно положени семестриални изпити за трети курс-летен семестър.
9.3.1. Стажът е с продължителност 1600 астрономически часа (2133 академични часа).
9.3.2. Студентите от специалностите „Клинични здравни грижи”, „Медицинска рехабилитация и балнеология”и „Медицинска козметика” за ОКС „Магистър”* – редовна форма на обучение във Факултета по обществено здраве (ФОЗ) встъпват в преддипломен стаж от 22.02.2021 г. до 04.06.2021 г.
9.3.3. Стажът за специалността „Клинични здравни грижи” за ОКС „Магистър”* – редовна форма на обучение е с продължителност 630 учебни часа. За специалността „Медицинска рехабилитация и балнеология” за ОКС „Магистър”* – редовна форма на обучение стажът е с продължителност 330 учебни часа.За специалност „Медицинска козметика” за ОКС „магистър”*- редовна форма на обучение е с продължителност 150 часа;
9.4. Студентите от специалност „Кинезитерапия“ встъпват в преддипломен стаж от 22.02.2021 г. до 04.06.2021 г., след успешно положени семестриални изпити.
9.4.1. Преддипломният стаж на студентите по специалност „Кинезитерапия” за ОКС „бакалавър”- редовна форма на обучение е с продължителност 600 астрономически часа.
9.5. Клиничната практика и преддипломният стаж на студентите от Факултета по обществено здраве (ФОЗ), специалности – „Медицинска сестра”, „Акушерка”, „Лекарски асистент” и „Кинезитерапия” се провеждат в клинични бази, след сключен договор за обучение с акредитирани лечебни заведения.
9.5.1. При установено извънредно положение в страната или извънредна епидемична обстановка преддипломният стаж на студентите от регулираните професии Медицинска сестра“, „Акушерка“, „Лекарски асистент“ и „Кинезитерапия“ приключват с решение на Факултетния съвет.
9.6. Държавни изпити за студентите от ОКС „Бакалавър” от редовна форма на обучение по
специалностите „Медицинска сестра”, „Акушерка”, „Лекарски асистент“, „Кинезитерапия“ и за специалностите „Управление на здравните грижи”, „Обществено здраве и здравен мениджмънт” , „Кинезитерапия“, „Трудова медицина и работоспособност”, „Здравословно и диетично хранене“, „Клинични здравни грижи”, „Медицинска рехабилитация и балнеология” и „Медицинска козметика” за ОКС „Магистър”* – редовна форма на обучение :
9.6.1. Редовна изпитна сесия от 07.06.2021 г. до 02.07.2021 г.
от 07.09.2021 г. до 24.09.2021 г.
9.6.2: Септемврийска поправителна изпитна сесия от 07.09.2021 г. до 24.09.2021 г.
9.7.1. Редовна изпитна сесия от 18.01.2021 г. до 12.02.2021 г.
9.7.1.1. Поправителна сесия от 22.02.2021 г. до 05.03.2021 г.
9.7.2. Септемврийска поправителна изпитна сесия от 07.09.2021 г. до 24.09.2021 г.
9.8. За специалностите: „Обществено здраве и здравен мениджмънт”, „Управление на здравните грижи”, „Стратегически мениджмънт на фармацевтичната дейност”, „Трудова медицина и работоспособност”, „Кинезитерапия“ на ОКС „магистър” след „бакалавър“ и втора магистърска степен; „Управление на клинични изпитвания“ на ОКС „магистър” след „магистър”, както следва:
9.8.1.За подаване на заявления за изготвяне на дипломни работи–от 08.02.2021г. до 12.02.2021г.
9.8.2. Предаване на готови дипломни работи от 10.05.2021 г. до 14.05. 2021 г. за юнска изпитна сесия.
9.8.3. Защити на дипломни работи м. юни 2021 г.
9.8.4.За подаване на заявления за изготвяне на дипломни работи –от 07.06.2021г. до 11.06.2021г.
9.8.5.Предаване на готови дипломни работи от 07.09.2021 г. до 13.09.2021 г. за септемврийска изпитна сесия
9.8.6. Защити на дипломни работи м. септември 2021 г.
9.8.7.За подаване на заявления за изготвяне на дипломни работи –от 13.09.2021г. до 17.09.2021 г.
9.8.8. Предаване на готови дипломни работи от 13.12.2021 г. до 17.12.2021 г. за януарската изпитна сесия
9.8.9. Защити на дипломни работи – м. януари 2022 г.
- Провеждане на преддипломния стаж във Филиал „проф. д-р Иван Митев” – Враца към МУ-София.
10.1. Преддипломният стаж на студентите има за цел да осигури висока професионална подготовка на изучаваната специалност, да усъвършенства придобитите при следването практически знания и умения, да изгради трудова дисциплина, да подготвя студентите за вземане на решения при изпълнението на професионалните задължения.
10.2. Зам. директора по практическо обучение контролира цялостната организация и провеждане на преддипломния стаж. Професионално-учебната дейност на студентите се ръководи от асистенти и преподаватели по практика, назначени със заповед от Директора на Филиала. В обучението се включват и наставници от учебно-практическите бази, определени от главната или старша медицинска сестра/ акушерка, с ОКС „бакалавър”.
10.3. Преддипломният стаж на студентите се провежда в учебни бази, след сключен договор за обучение.
10.4. Не се допуска започване на стажа с невзети семестриални изпити.
10.5. Разпределението на стажантските групи от съответните специалности се извършва по учебен план със заповед на Директора на филиала, а по бази – от ръководителите по учебно-практическата дейност (асистенти и преподаватели по практика) в съответното отделение, след предварително изработен график в три екземпляра.
10.6. Провеждане на преддипломния стаж в чужбина за чуждестранните студенти не се допуска.
10.7. Общата продължителност на преддипломния стаж на студентите от специалностите „Медицинска сестра“ и „Акушерка“ е 1600 астрономични часа (2133 академични часа) и се провежда след успешно положени семестриални изпити за ІІІ-ти курс – летен семестър.
10.8. Права и задължения на студентите в преддипломен стаж:
10.8.1. По време на преддипломния стаж студентите имат осигурени от ръководството на съответното звено условия на труд, почивка, лични и групови предпазни средства, съгласно изискванията на охраната на труда.
10.8.2. Студентите са длъжни да спазват ЗВО, учебния план и Наредбата за вътрешния ред на базите за провеждане на стажа.
10.8.3. Студентите са длъжни да спазват работното време на съответната база, в която са разпределени да отработват предвидените по учебните програми задължителни изисквания, да изпълняват всички разпореждания на своите ръководители, да водят „Дневник на стажанта”, който представят при явяване на текущ и държавен изпит.
10.8.4. Студент, който не е изпълнил учебния план и зададената курсова работа за преддипломния стаж, не се допуска до държавен изпит. Той прекъсва обучението си със Заповед на Ректора или на упълномощено от него лице по предложение на Директора на Филиала. Изключения се допускат по болест, бременност или майчинство с разрешение на Директора и със задължение да отработят пропуснатите дни.
10.9. Контрол и оценка на преддипломния стаж.
10.9.1. При завършване на преддипломния стаж в дадено отделение се провежда текущ изпит от двучленна комисия с председател хабилитирано лице.
10.9.2. Текущият изпит включва практическа работа, казуси с теоретична обосновка и изработване на реферат по предварително определени теми в учебния план.
10.9.3. При слаба оценка на текущия изпит от преддипломния стаж студентите имат право на още едно явяване до края на семестъра. При втора слаба оценка студентът повтаря съответното отделение след приключване на семестъра.
10.9.4. При получени слаби оценки в повече от две отделения в края на семестъра студентът презаписва същия и повтаря целия преддипломен стаж.
10.9.5. Повтарянето на преддипломния стаж, поради слаб успех може да се организира само в рамките на учебните семестри със заповед на Директора.
10.10. Студентите, незаверили преддипломния стаж по здравословни или семейни причини, по бременност или майчинство имат право да довършат необходимия хорариум по учебен план в хода на следващата учебна година, но не по-късно от 3 г. след семестриалната им заверка.
10.11. В рамките на преддипломния стаж за всеки семестър стажанта разработва курсова работа по определени в учебния план теми. Ръководителят на учебно-практическата дейност проверява и оценява курсовата работа и изготвя доклад до комисията, отговаряща за кредитната система във Филиал „Проф.д-р Иван Митев“ – Враца. Въз основа на този доклад се издава удостоверение, в което се отразява кредитната оценка.
- Преддипломен стаж на студентите от Медицински колеж „Йорданка Филаретова“ – София.
11.1. Общата продължителност на преддипломния стаж на студентите от всички специалности на Медицински колеж „Й.Филаретова“ – София е 800 академични часа, разпределени в 15 учебни седмици на VІ семестър.
11.2 При възстановяване на студентски права, загубени поради невзети държавни изпити студентите от Медицинския колеж (МК) повтарят целият преддипломен стаж.
- Учебно практическа дейност (УПД) и преддипломен стаж на студентите от Медицински колеж „Йорданка Филаретова“ – София се провежда в учебни бази, след сключен договор за обучение с акредитирани Многопрофилни болници за активно лечение (МБАЛ) и други специализирани заведения.
13.Комисиите за държавен изпит се определят по предложение на Декана на факултета (Директора на колежа или Филиала) и се утвърждават със заповед на Ректора на МУ-София.
- Студентите от специалност „Медицина”, незаверили преддипломния стаж по здравословни или семейни причини, както и майки и бременни, прекъсват за една учебна година (период) и имат право да довършат необходимите учебни програми в хода на следващата учебна година, но не по-късно от три години след семестриалното им завършване.
14.1. Студентите от специалност „Медицина”, незаверили преддипломния стаж прекъсват поради незаверен преддипломен стаж за една учебна година (период) и се включват в хода на преддипломния стаж през следващата учебна година, но не по-късно от три години след семестриалното им завършване.
- На студентите от VI курс специалност “Медицина” се разрешава допълнителна сесия за държавен изпит до края на месец Ноември.
- Студентите от VI курс на Факултета по дентална медицина имат право на една редовна (май), една поправителна (юли) и една допълнителна (септември) сесия в рамките на текущата учебна година.
17.Студентите, които след последната държавна поправителна сесия останат с неположени изпити, прекъсват поради невзети изпити и имат право на явяване в хода на сесиите на следващия след прекъсването им курс по съответния стаж, но не повече от 3 пъти и не по-късно от една година.
- Бременните студентки и майките с деца до 6 години, студентите с тежки заболявания и по семейни причини, могат да подадат молба за отлагане на държавните изпити, които трябва да положат в хода на сесиите на следващите след отлагането курсове, не по-късно от 3 години. Ако след тригодишния срок не са положени отложените държавни изпити те губят студентските си права.
- Организация, провеждане и контрол на учебната дейност
1.1. Заместник деканите по учебната дейност (УД) организират, ръководят и контролират цялостната работа и трудовата дисциплина на всички служители от учебния сектор и студентските канцеларии при изпълнение на служебните им задължения.
1.2. Заместник деканите по учебната дейност осъществяват взаимоотношенията с катедрите, отнасящи се до организацията и провеждането на учебната година, изпитните сесии и др.
1.3. Заместник деканите по учебната дейност осигуряват организацията на учебния процес.
1.4. Заместник деканите по учебната дейност ръководят експертната комисия по учебната част.
1.5. Заместник деканите по учебната дейност кореспондират с Декана и с всички ръководители на катедри, ръководства на университетски болници, курсовите ръководители, отдел „Учебен” на Ректората и органите на Студентския съвет.
1.6. Заместник деканите по учебната дейност контролират организирането и провеждането на текущи мероприятия по учебната дейност със студенти и в следдипломното обучение.
1.7. Заместник деканите по учебната дейност организират провеждането на промоции.
1.8. Заместник деканите по учебната дейност участват в изготвянето на Наредби, Правилници и др. на МУ – София.
1.9. Заместник деканите по учебната дейност контролират и провеждането на семестриалните и държавните изпити в съответствие с изискванията на Правилника за устройството и дейността на Медицински Университет-София и Правилника за подготовка и провеждане на учебната година.
- Административно обслужване на студентите:
2.1. Записване на новоприетите и настоящите студенти в съответните курсове.
2.2. Ежедневно разглеждане за решаване на молбите на студентите, постъпили в Деканата.
2.3. Заверка на семестрите и цялостна заверка на учебната година в главната книга и студентските книжки по установен ред.
2.4. Изготвяне доклад пред Деканския съвет относно решаване на студентското положение на студентите и други проблеми, свързани с учебната дейност.
2.5. Издаване на уверения, удостоверения и протоколи за изпити.
2.6. Издаване на академични справки, дипломи и европейски приложения към дипломите.
2.7. В рамките на една учебна година всеки студент има право на една безплатна академична справка. За всяка следваща академична справка се заплаща таксата определена за тази административна услуга в съответното звено.
- Курсовите ръководители са непосредствени административно отговорни лица за цялостна работа на курса.
1.1. Курсовите ръководители решават самостоятелно или поставят за решаване пред Декана въпроси, засягащи успеха, дисциплината и нормалното протичане на учебния процес в курса. В ежедневната си дейност те се ръководят от ЗВО и настоящия Правилник.
- Курсовите ръководители се назначават от Декана на факултета (Директора на колежа или филиала) по предложение на Зам. Декана по УД за една учебна година. Те се освобождават по реда на тяхното назначаване.
- Права и задължения на курсовите ръководители:
3.1. Курсовите ръководители съвместно със Студентския съвет определят студенти-групови отговорници.
3.1.1. за Медицински факултет определят по един отговорник на 4 студентски групи.
3.2. Курсовите ръководители поддържат непосредствена връзка с ръководителите на катедрите, обучаващи съответния курс.
3.3. Курсовите ръководители поддържат връзка с органите на Студентския съвет чрез студентските представители в него от съответния или друг курс и груповите отговорници.
3.4. Курсовите ръководители представляват интересите на студентите пред по-горни административни инстанции.
3.5. Курсовите ръководители предлагат на Зам. Декана мерки за необходимите условия за нормално протичане на учебния процес;
3.6. Курсовите ръководители контролират изработването на плана за текущия контрол и следят за спазването му;
3.7. Курсовите ръководители информират своевременно курса за всички разпоредби на Деканата и Ректората или за промяна в учебния график.
3.8. За Медицински факултет- курсовите ръководители извършват окончателната семестриална заверка в студентските книжки.
- Във Филиал „Проф.д-р Иван Митев“-Враца координаторите на специалностите „Медицинска сестра“, „Акушерка“, „Трудотерапия“ и „Лекарски асистент“ координират и организират провеждането на учебната практика и пред дипломния стаж в базите за обучение, изработват графици за УПД, участват с ръководителите на катедри в изработването на Индивидуалните възлагателни планове, които се утвърждават от Директора на Филиала. Назначават се от Директора за срок от една година.
1. Ръководителите на специалности координират цялостната дейност в специалността и отговарят за изпълнение на задачите по организацията и провеждането на учебния процес в нея. Организират и контролират провеждането на учебната практика и преддипломния стаж в клиничните и други бази. Назначават се от Директора за срок от една година.
- Студентите-демонстратори се явяват активни помощници на асистентите при провеждането на практическите упражнения по анатомия, патоанатомия и други дисциплини, като демонстрират специфични процеси, манипулации, необходими за придобиване на практически умения и знания.
- За студенти-демонстратори се подбират показалите значителен интерес към дисциплината и придобили отлични теоретични познания и практически умения, потвърдени с отлична оценка на изпита, кандидати, подали молба до ръководителя на катедрата в срок до 01.10. 2017 г.
2.1. Молбите се разглеждат на първия катедрен съвет, като за новопостъпващите демонстратори се изисква атестация от асистентите, които са ги обучавали.
- Демонстраторите се преназначават всяка година, след като на катедрен съвет, съответният асистент даде оценка на работата им.
- Минималният брой отработени учени часове за месеца се определя от съответната катедра, съобразно хорариума.
- Заплащането на труда, който не трябва да надвишава 8 учебни часа седмично, се извършва съобразно нормативните документи – доклад от ръководител катедра, решение на Деканския и Факултетния съвет и сключване на граждански договор.
6 . Демонстраторите изпълняват задълженията си извън графика на занятията в курса, в който се обучават. Разрешение за отработване на пропуснати учебни занятия от демонстраторите се издава по изключение от Учебен отдел на Деканата на основание представен доклад от ръководител катедра за изпълнените задължения по т. 5.
6.1. Ръководителите на катедрите, обучаващи студенти-демонстратори, се задължават да осигурят отработването на пропуснатите учебни занятия в съответствие с т. 6.
6.2.Да се заплаща на студентите-демонстратори, както следва: 5.00 лв. – за учебен час на български език и 8.00 лв. – за учебен час на английски език до общо 9000 лв. за учебна година.
- Аудиторната заетост на преподавателите в МУ -София включва лекции, упражнения и изпити на студенти, занятия със стажантски групи, учебни часове от избираеми курсове (модули), ръководство на дипломанти, научно ръководство на докторанти и обучение на специализанти.
- Извънаудиторната заетост включва консултации, ръководство на студентски научен кръжок, разработка, ръководство на курсова работа.
- Аудиторна заетост на нехабилитираните преподаватели е:
- Аудиторната заетост на хабилитираните преподаватели е:
- Общата учебна заетост се възлага и отчита въз основа на утвърдените учебни планове, принципите и критериите за определяне на учебната заетост и приетия от Академичния съвет норматив за учебната натовареност. Най-малко 2/3 от учебната заетост на всеки преподавател трябва да се формира от аудиторната му дейност.
- Наднормативни и хонорувани учебни часове на преподавателите в МУ – София се възлагат само при липса на възможност за изпълнение на съответните учебни планове и програми от преподаватели, специалисти от съответната катедра.
- Изплащането на суми за извършена учебно-преподавателска работа от преподавателите в клиничните катедри на Медицински факултет (МФ), базирани в лечебни заведения еднолични акционерни дружества (ЕАД) и Университетски болници, с които има сключени договори като бази за обучение на МУ-София, може да се осъществява в съответствие със сключени допълнителни трудови договори за преподавателска и научно-изследователска работа, на основание чл.73 от Закона за лечебните заведения (ЗЛЗ).
- При изпълнение на нормативната аудиторна заетост от научно преподавателските кадри (НПК) на катедрата, посочена в т.3 и т.4 за положените наднормативни учебни часове се заплаща допълнително възнаграждение в размер не по-малко от определеното с Решение на АС от 10.12.2019 г. и КТД:
- За хабилитирани лица не по-малко от 15 лв. на всеки изработен учебен час.
- За научно преподавателските кадри, без тези по т. 7, положените наднормативни учебни часове в рамките на законоустановеното работно време се заплащат като част над основната работна заплата в рамките на средствата за работни заплати, т.е. като елемент на брутната работна заплата на съответния преподавател.
- Когато се изпълняват учебни часове в извън законоустановеното работно време, положеният труд се заплаща като наднормена учебна натовареност по реда на чл.7, раздел II от Кодекса на труда (КТ).
- В съответствие с чл. 4 от ПМС № 14/1998 г. и Вътрешните правила за работната заплата (ВПРЗ) се допуска определяне от Ръководството на МУ – София на по-висока средна месечна брутна работна заплата (СМБРЗ) на едно лице от персонала за структурните звена, финансирани чрез бюджета на МУ- София. Същите следва да доказват чрез разчет (тримесечно) преизпълнение на собствените приходи по бюджета им, при условие, че са изплатени всички задължения и доставки към кредитори и външни доставчици.
- Деканските ръководства по решение на Факултетния съвет, могат да въведат от собствени средства на факултета допълнително материално стимулиране за научни постижения.
- В срок до 15.10. всяка катедра представя анализ и предложения за годишната учебна заетост в писмен вид в Деканата.
- Общата учебна заетост се редуцира за времетраенето на разрешено от ФС ползване на правата по чл.55, ал.2 от ЗВО, курсове за езиково обучение, специализация в чужбина, написване на учебници, създаване на учебни помагала и учебни филми, отпуск по майчинство или по болест над един месец, когато съвпадат със семестриалното обучение на студентите. Изработени в повече учебни часове за сметка на отсъстващия се хоноруват.
- Извършената аудиторна и научна работа се регистрира по катедри, секции, отделения. Ръководителят на катедра, секция, отделение ежемесечно проверява редовността на отчитане на аудиторната и учебната заетост.
- Аудиторната заетост от изпитите се отчита по следната схема:
- Заплащането на преподавателите, участващи в провеждането на семестриални изпити със студентите, обучаващи се на английски език (отнася се и за онлайн проведени изпити при наличието на издадени заповеди на Ректора), да се извършва както следва:
- Отдел „Следдипломно обучение и университетско болнична координация” (СДО и УБК) при Ректората на МУ-София регистрира специализантите обучаващи се за придобиване на специалност в системата на здравеопазването.
- Условията и редът за прием и провеждане на обучение за придобиване на специалност в системата на здравеопазването и финансирането му са определени в Наредба № 1 от 22.01.2015 г. на МЗ.
- Приемът на специализанти по неклинични специалности се извършва след проведен конкурс по документи по ред определен с инструкция на Ректора на МУ-София.
- Местата за специализанти по неклиничните специалности се определя със заповед на Ректора или на упълномощено от него лице по предложение на ръководителите на съответните факултети, катедри и националните центрове по проблемите на общественото здраве.
- Обучението за придобиване на неклинична специалност се извършва въз основа на заповед на Ректора на МУ-София.
- 6. Специализантите, които се явяват на държавен изпит за специалност заплащат такса, определена с решение на Академичния съвет.
- Отдел СДО и УБК при Ректората на МУ-София организира, провежда, координира и контролира продължаващото медицинско обучение на бакалаври и професионални бакалаври от направление „Здравни грижи”, като ежегодно се изготвя и утвърждава план-разписание с тематични курсове и индивидуални обучения и се изпраща до лечебните заведения в страната и се публикуват на сайта на МУ-София.
- Завършилите различни форми на продължаващо медицинско обучение получават удостоверение с кредитна оценка.
- Отдел СДО и УБК при Ректората на МУ-София организира, регистрира и координира обучение по високоспециализирани дейности в медицината.
- Обучението се провежда от научно-преподавателските кадри в университетските болници по единни учебни програми и завършва с практически и теоретичен изпит. На успешно положилите изпита се издава свидетелство за придобита правоспособност по високоспециализирана дейност в медицината.
- Медицински университет-София, сключва договори със съсловните организации за съвместна дейност за организиране, провеждане и контролиране на продължаващото медицинско обучение на основание Закона за здравето.
- Факултетите на МУ-София организират и провеждат продължаващото обучение на лекари, лекари по дентална медицина, фармацевти и немедицински специалисти в системата на здравеопазването.
- 13. Сектор „Курсове и индивидуално обучение” към Медицински факултет организира, регистрира и координира етапите от обучение на специализантите, които се провеждат в катедрите и клиничните бази на Медицински факултет.
- Аудиторна заетост в основни и тематични (авторски) курсове с групи от минимум 5 курсисти:
- Аудиторна заетост в индивидуалното обучение на специализанти, които не са в щата на катедрата се провежда в групи от най-малко 3-ма и най-много 7 курсисти и включва:
- Индивидуално обучение
- Основен курс
- Тематичен (авторски) курс
- За обучението на специализантите, зачислени по реда на Наредба № 15 от 02.07.2008 година за придобиване на специалност „Обща медицина” от общопрактикуващите лекари, една седмица се състои от 40 академични часа, по смисъла на тази наредба.
- Отдел СДО и УБК предлага за утвърждаване такса за право за участие в курсовете и индивидуалните обучения за продължаващо обучение и високоспециализирани дейности в размер на 30.00 лв., а за „бакалаврите” и „професионалните бакалаври” от направление „Здравни грижи” – в размер на 15.00 лв.
- Научно-преподавателските кадри заплащат утвърдените от Академичния съвет такси за продължаващо обучение и обучение по високоспециализирани дейности в медицината.
- План-разписанието на курсове и индивидуално обучение за следдипломна квалификация на висшите медицински и немедицински кадри, се публикува на сайта на Медицински факултет.
1. Официални празници по Кодекса на труда са 01.01 – Нова година, 03.03 – Национален празник – Ден на освобождението на България от османско иго, 01.05 – Ден на труда, 06.05 – Гергьовден, 24.05 – Ден на българската писменост, просвета и култура, 06.09 – Ден на Съединението, 22.09 – Ден на независимостта, 01.11 – Ден на народните будители, 08.12 – студентски празник, 24, 25 и 26.12 – Бъдни вечер, Коледа и Великден – три дни.
2. Празници на МУ-София по решения на Академичния съвет са Празника на МУ-София и Студентската научна сесия – неучебен ден, оповестен със заповед на Ректора по предложение на АСМБ, след съгласуване със Студентския съвет при МУ-София, Празници на Факултетите, Медицински колеж „Й. Филаретова” и Филиал „ Проф.д-р Ив. Митев“- Враца..
2.1. Неучебен ден може да има при участие в научната сесия, по списък, утвърден от Декана или Директора на съответното звено.
2.2. Дните, обявени за официална промоция за връчване на дипломите на съответното звено, могат да бъдат обявени за неучебни дни.
ЗА КОНТАКТИ С ФАКУЛТЕТИ И ПОДЕЛЕНИЯ НА МУ - СОФИЯ
Адрес: ул. “Здраве”№ 2
ДЕКАН: Доц. д-р Д. Буланов, дм, тел.02/ 952 10 46
Зам. Декан по учебната дейност за български студенти:
Доц. Д-р Т. Седлоев, дм, тел.02/ 952 05 22
Зам. Декан по учебната дейност за чуждестранни студенти:
Проф.д-р Л. Желев, дм, тел.02/ 9172 650
Студентски канцеларии: български студенти тел. 02/ 952 05 22
чуждестранни студенти тел. 02/ 952 04 34
Адрес: ул. “Георги Софийски” № 1
ДЕКАН: Проф. д-р Б. Йорданов, дм, тел: 02/ 952 05 59
Зам.Декан по учебната дейност за български студенти:
Доц. д-р Е. Карова, дм, тел. 02/ 954 27 75
Зам. Декан по учебната дейност за чуждестранни студенти:
Доц. Д-р Т. Узунов, дм тел. 02/ 954 13 80, 02/ 954 13 93
Студентски канцеларии: тел.02/ 954 29 09 : 02/ 954 27 30
Адрес: ул.”Дунав “ № 2
ДЕКАН : Проф.д-р Н. Данчев, дм , тел.02/ 987 98 74
Зам.Декан по учебната дейност за български студенти:
Проф.А. Златков,дф , тел.02/ 9236 582
Зам. Декан по учебната дейност за чуждестранни студенти:
Проф. М. Димитров, дф, тел.02/ 9236 526
Студентски канцеларии: 02/ 980 34 64 ; 02/ 9236 579
Адрес: ул. “Бяло море” № 8
ДЕКАН: Проф. М. Александрова, дм, тел. 02/9432 127
Зам.Декан по учебната дейност:
Доц. А. Воденичарова, дм , тел.02/9432 127
Студентска канцелария: 02/ 9432 304
Адрес: Ул.”Здраве” № 2
ДИРЕКТОР: Проф. П. Балканска, дм тел. 02/952 03 99
Адрес: ул.”Й.Филаретова” № 3
ДИРЕКТОР: Проф. д-р З. Савова, дм, тел. 02/ 91546 46
Бул. ”Втори юни ” № 179
ДИРЕКТОР: Доц. П. Добрилова, дм –тел.: 092/66 01 56