СТРАНИЦИ

БЪЛГАРИЯ И КАТАР ЩЕ СИ СЪТРУДНИЧАТ В ОБЛАСТТА НА ОБРАЗОВАНИЕТО, НАУКАТА И ТЕХНОЛОГИИТЕ

Министърът на образованието и науката Красимир Вълчев и министърът на образованието и висшето образование на Катар д-р Мохамед Абдул Уахед Ал Хамади подписаха Споразумение за сътрудничество в областта на образованието, научните изследвания и технологиите между България и Катар.  В правителствената делегация, водена от министър Вълчев в Доха, бяха ректорите на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ проф. Анастас Герджиков, на Медицински университет- София проф. д-р Виктор Златков, на Техническия университет проф. инж. Иван Кралов и на Националната спортна академия проф. Николай Изов.

Посещението беше инициирано от катарската страна и предвижда сътрудничество в сферата на училищното и на висшето образование, на научните изследвания и технологиите. Двете страни ще обменят опит, свързан с управлението на училищата, обучението и методите на преподаване, учебните програми и оценяването на постиженията на учениците и на учителите. Ще се насърчава и сътрудничеството между училищата в двете държави. През последните години в страната ни се поставя акцент върху развитието на научните изследвания и иновациите, каза министър Вълчев. Насърчава се и задълбочаването на взаимодействието между висшите училища чрез включването им в европейски университетски мрежи. В тази насока е възможно засилване на сътрудничеството с двустранни споразумения между нашите и катарските университети, добави министър Вълчев.

Подписаният документ урежда възможности за сътрудничество в областта на магистърските и докторските програми и научните изследвания. Ще се обменя информация за нормативната уредба, регламентираща академичното признаване на образованието, придобито в чужбина, а също и по въпроси, свързани с оценяване на качеството и акредитацията във висшите училища. Българската делегация разговаря с ректора на Катарския университет, със заместник-ректора на университета „Хамад бин Халифа“, който се намира в Града на образованието, както и с деканите на факултетите по обществено здраве и по инженерни науки. В Града на образованието се намират и кампусите на осем международни университета, както и училищните и изследователски сгради на фондация „Катар“. Програмата включваше и посещение на Спортната академия „Аспайър“ и на Катарската национална библиотека.